امروز:

اعمال شبهای قدر

       

نماز وزیارت امام حسین علیه السلام

از امام صادق (ع)پرسیدند چه میفرمایید در حقّ کسی که شب نیمۀ رمضان  نزد قبر امام حسین (ع) حاضر شود فرمود به کسی که نماز گذارد نزد قبر آن حضرت در شب نیمۀ رمضان ده رکعت   بعد از نماز عشا (غیر از نافلۀ شب) و در هر رکعت بعد از حمد ده بار توحید را بخواند و به خداوند از آتش دوزخ پناه برد حقتعالی اورا از آتش آزاد فرماید  واز دنیا نرود  تا ملائکه را در خواب ببیند که او را بهشت بشارت دهند وملائکه ایکه او را از آتش ایمن گردانند  وروز نیمۀ سنۀ دوّم هجری ولادت با سعادت امام حسن مجتبی علیه السلام واقع شد .

شب شانزدهم: دوازده رکعت نماز دارد بعد از حمد دوازده بار سورۀ تکاثر (الهیکم التکاثر ) بخواند از قبرش سیر آب بیرون آید ندا میکند لااله الا الله تا وارد قیامت شود  پس امر میشود اورا بیحساب به بهشت ببرند .

شب هفدهم ماه رمضان:  دو رکعت نماز دارد  در رکعت اول بعد از حمد  هر سوره که بخواند  ودر رکعت دوّم بعد از حمد  صد بار توحید بخواند وبعد از نماز صد بار لا اله الا الله  گوید  خداوند ثواب هزار حجّ وهزار هزار عمره وهزار هزار  غزوه  به او بخشد .

شب هیجدۀ ماه رمضان : چهار رکعت نمازدارد در هر رکعت  بعد از حمد بیست وپنج بار سورۀ کوثر بخواند  از دنیا بیرون نرود تا اینکه ملک الموت او را بشارت دهد که خداوند از او راضی است  بدون غضب .

نماز شب نوزدهم و بیست ویکم و بیست وسوّم شب قدر است که از هزار ماه بهتر وقرآن در آن نازل شده  وملائکه با پرچمها فرود آیند وبا مؤمنین در دعا شریک شوند سرنوشت خلائق نوشته میشود  وانسان میتواند با دعا تضرّع سرنوشت بد خود را بخوبی عوض کند وعافیت دنیا وآخرت را از خدا بطلبد . 

                      اعمال مشترک شبهای قدر

اوّل هنگام غروب غسل کند

دوّم دو رکعت نماز شب قدر در هر رکعت از نماز بعد از حمد هفت بار توحید وبعد از نماز هفتاد بار  گوید : (استغفر الله واتوب الیه ) از جای خود بر نخیزد تا خدای او را و پدر ومادرش را بیامرزد.

سوّم صد رکعت نماز دارد چنانکه ذکر  شده.

چهارم بسیار دعا کند وآن شب را احیاء  بدارد  ودر بعضی از روایات دعای جوشن کبیر در سه شب قدر وارد شده .

پنجم قرآن را بگشاید و مقابل خود بگذارد و بخواند  (اللهم اِنّی اسئلکَ بکتابکَ المنزل  وما فیهِ وفیهِ اِسمکَ الاکبرُ واسمائکَ الحسنی وَما یُخافُ وَیُرجی اَن تَجعَلَنی مِن عُتَقائکَ من النار )

پس حاجات خود را (عافیت دنیا وآخرت ) از خدا بطلبد .

ششم وقرآن را بر سر بگیرد وبگوید : اَللّهُمَ بِحَقّ هذا القُرآنِ وَ بِحَقّ مَن اَرسَلتَهُ بهِ وَ بِحَقِّ کُلِّ مُؤمِنٍ مَدَحتَهُ فیهِ وَ بِحَقّّکَ  عَلیهِم  فَلا أحدَ اَعرَفُ بِحَقّکَ مِنکَ

پس با تضرع  10بار  گوید  بِِکَ یا اَللهُ  وَ 10بار  بِمُحَمّدٍ  و 10بار بِعَلیٍّ  و 10بار بِفاطِمَةََََ  و 10بار بِالحَسَنِ و 10بار بِالحُسَینِ و 10بار بِعَلِیّ بنِ الحُسَینِِ و 10بار بِمُحَمّدِ بنِ عَلِیٍّ و 10بار بِجَعفَرِ بنِ مُحَمَّدٍ و10بار بِمُوسَی بنِ جَعفَرٍ و 10بار بِعَلِیِّ بنِ مُوسی و 10بار بِمُحَمَّدِ بنِ عَلِیٍّ و10بار بِعَلِیّ بنِ مُحَمّدٍ و 10بار بِالحَسَنِ بنِ عَلِیٍّ و 10بار بِالحُجَّةِ  پس حاجت را بخواهد .

هفتم زیارت کن امام حسین را در خبر است چون شب قدر شود منادی از آسمان هفتم ندا کند حقتعالی آمرزید هر کس به زیارت امام حسین آمد و دعای جوشن کبیر بخواند و این اعمال در هر سه شب قدر وارد شده ( در شب نوزدهم، و در شب بیست و یکم، و در شب بیست و سوم ) باید از خداوند فرج امام زمان را خواست و عافیت و حسن عاقبت طلب نمود .

اعمال مخصوص شب نوزدهم : صد بار اَستَغفِرُ اللهَ رَبّی وَ اَتوُبُ اِلَیهِ و صد بار اَللّهُمَّ العَن قَتَلَةَ اَمیرِ المُؤمِنینَ و دیگر بخواند دعای یاذَا الَّذی کانَ ( در مفاتیح الجنان) و دیگر دعای اَللّهُمَّ اجعَل فیما.....

بخواند و دیگر پنجاه بار رکعت نماز کند به حمد و سورۀ اذا زلزلت ....

      بهاربیست          www.bahar-20.com 

                    اعــتـکــــــاف

(97 بحار 129) رسول خدا فرمود اعتکاف دۀ آخر ماه رمضان برابر دو حج و دو عمره است و آن مستحب است و به نذر قسم و عهد واجب می گردد و از سه روز کمتر نمی شود و شرایط آن است که باید معتکف عاقل و با ایمان باشد و قصد قربت داشته باشد و روزه بگیرد و در مسجد الحرام و مسجد النبی در مدینه و مسجد کوفه و مسجد بصره یا در جامع شهر معتکف شود و از آن بیرون نیاید جز برای تطهیر و امور اضطراریه عیادت بیمار، تشییع جنازه، و زن از شوهر و مملوک از مالک و فرزند از والدین اجازه گیرد ودر مسجد مدت اعتکاف را ادامه دهد و زن اگر حیض شود اعتکافش به هم می خورد.

 نماز شب بیستم: هشت رکعت نماز دارد در هر رکعت حمد و هر چه خواهد بخواند خدا گناهان گذشته و آینده اش را بیامرزد .

نماز شب بیست و یکم: هشت رکعت نماز دارد در هر رکعت حمد وسوره. هفت آسمان برایش باز شود و دعایش مستجاب گردد یا آنچه نزذ خدا دارد و اعمال شب قدر که در شب نوزدهم یاد شد به جا آورد و آن شب شهادت امیرالمؤمنین است بسیار شب بزرگی است

نماز شب بیست و دوم: هشت رکعت نماز دارد به حمد و سوره . درهای بهشت برایش باز شود تا از هر دری که خواهد وارد شود.

نماز شب بیست و سوم: هشت ركعت نماز دارد در هر ركعت  یك حمد و یك سوره هر كس این نماز به جا آورد درهای آسمان هفتگانه برایش باز و اعمالش مستجاب می شود امام صادق (ع) فرمود هر كس سورۀ عنكبوت را در این شب بخواند اهل بهشت است و حم دخان و هزار بار خواندن سورۀ قدر وارد شده و دعاهایی كه در این شب وارد شده بخواند.‍

نماز شب بیست و چهارم: هشت رکعت نماز دارد به حمد و سوره ثواب حج عمره دارد .

نماز شب بیست و پنجم: هشت رکعت نماز دارد هر رکعت بعد از حمد ده بار توحید بخواند ثواب عابدین را برای او نویسد.

 نماز شب بیست وششم: هشت رکعت نماز دارد در هر رکعت بعد از حمد صد بار توحید بخواند درهای آسمان برایش باز با مقاماتی که نزد خدا پیدا میکند.

نماز شب بیست و هفتم: چهار رکعت نماز دارد هر رکعت بعد از حمد سورۀ ملک ( اگر نتواند در هر رکعت بعد از حمد بیست و پنج بار توحید بخواند) خدا او را و پدر و مادرش را بیامرزد امام چهارم در این شب مکرر می خواند اللّهُمّ ارّزُقنی  التّجافی عن دارِ الغُرُورِ و الأنابتی الی دار الخلود و الاستعدادِ للموتِ قبل حُلولِ الفوتِ .

نماز شب بیست وهشتم: شش رکعت در هر رکعت حمد و ده بار آیة الکرسی و ده بارسورۀ الکوثر  ودهبار سورۀ توحید  بعد صلوات  بفرستد  خدا او را می آمرزد .

نماز شب بیست و نهم: دو رکعت نماز دارد در هر رکعت بعد از حمد بیست بار سورۀ توحید بخواند از مرحومین گردد و پروندۀ او بعلیین رود .

نماز شب سی ام: دوازده رکعت نماز دارد در هر رکعت حمد وبیست توحید  بعد صلوات فرستد  خَتَمَ الله بالرحمة خدا برایش برحمت  ختم نماید  وکسیکه برحمت خدا برسد غمی ندارد .

       بهار-بیست دات كام  تصاویر زیبا سازی وبلاگ  www.bahar-20.com


نوشته شده در : یکشنبه 30 مرداد 1390  توسط : لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد.    نظرات() .

نماز شب آخر رمضان

    

نماز شب آخرخیلی مهم است :

سید بن طاووس از رسول خدا روایت کرده که فرموده  هر که درآخر ماه رمضان (چه بیست ونهم باشد یا سی ام ) ده رکعت نماز  بخواند  در هر رکعت بعد از حمد  ده بار توحید را بخواند  ودر رکوع وسجود ده بار تسبیح  أربعه بخواند البته این نماز هر دو رکعت به یک سلام بخواند  وبعد ازده رکعت  هزار بار گوید أستغفر الله وَأتُوبُ الیهِ وسر بسجده گذارد ودر سجده بگوید: یا حیُّ یا قَیومُ یاذا الجلالِ والاکرامِ یارحمنَ الدُّنیا وَالأخرةِ وَ رَحِیمَهُما یا ارحم الراحمین یا الهَ الأوَلینَ وَ الأخَرینَ إغفر لنا ذُنُوبَنا  وَ تقبلَ مِنّا صلواتَناَ وَصیامَنا وَقِامَنا . قسم بحقّ آنکه مرا براستی  مبعوث  نموده که جبرئیل  بمن خبر داد از إسرافیل از پروردگار خود  که سر از سجده بر نداشته  خداوند اورا  بیامرزد  واز او اعمال رمضان را قبول کند و از گناهان او بگذرد و اگر چه هفتاد گناه کرده باشد هر گناهی از او از گناهان تمام بندگان بزرگتر باشد به این نماز در شب عید فطر وارد شده

نماز دیگر: در شب سی ام دوازده رکعت در هر رکعت بعد از حمد بیست و پنج بار توحید و بعد از فراغ از همه صد صلوات بفرستد .

اعمال شب آخر رمضان: غسل  و زیارت امام حسین (ع) و خواندن سورۀ انعام و کهف و یس و صد بار استغفر الله و اتوب الیه و این دعا را بخواند : اَللّهُمَ لا تََجعَلهُ آخِرَ العَهدِ مِن صِیَامی لِشَهرِ رَمَضانِ وَ اَعُوذَ بِکَ اَن  یَطلَعَ فَجرُ هذِهِ الیلَةِ اِلاّ وَ قَدّ غَفَرتَ لی. سید از امام صادق (ع) روایت کرده هر کس شب آخر ماه رمضان را وداع کند و این را بگوید حق تعالی او را پیش از صبح بیامرزد و او را توبه و انابه روزی نماید

                

                 جمعۀ آخر رمضان  

جابر انصاری گفته خدمت رسول خدا (ص) جمعۀ آخر رمضان رفتم فرمود ای جابر این جمعه آخر رمضان است آن را وداع کن و بگو: اَللّهُمَ لا تَجعَلهُ آخِرَ العَهدِ مِن صِیامِنا اِیّاهُ فَإن جَعَلتَهُ فَأجعلنی مَرحُوماً وَ لا تَجعَلنی مَحرُوماً. هر که این دعا را در این روز بخواند از دو خصلت نیکو ظفر یابد یا به رسیدن رمضان آینده و یا با آمرزش خدا و رحمت بی منتها ....

 

                   نماز دیگر شب عید فطر

(18 بحار 897) نماز شب آخر دو رکعت بخواند حارث اعور گفت أمیر المؤمنین این نماز را در شب عید فطر میکرد در رکعت اول  بعد از حمد هزار بار  توحید (صد بار هم وارد شده ) ودر رکعت دوم بعداز حمد یکبار توحید وبعد از سلام سر بسجده نهد  وصد بار بگوید: أتوبُ الی اللهِ و بگوید یا ذا لمَنِّ والجودِ یاذا لمَنِ وَالطَّولِ یامصطفیَ محمّدٍ (ص) صل ّعلی محمّدٍ وآلهِ وَافعل بی کذا .... حاجترا ذکر کند روایت شده که أمیر المؤمنین بعد از خواندن  سر از سجده  بر می داشت و می فرمود  بحق آن خدواندی که جانم بدست قدرت اوست هر که این نماز را بخواند  هر حاجت  از خدا  بخواهد  عطا  فرماید  روا میشود  واگر  به عدد ریگهای بیابان گناه  داشه باشد  خداوند اورا  بیامرزد ودعائی بعد از نماز وارد شده که  اولش یاالله یاالله یاالله (در مفاتیح وارد شده ) نماز دیگر در شب عید فطر  چهاررده رکعت  وارد شده  در هر رکعت بعد از حمد آیة الکرسی یک بار وتوحید سه بار  برای او باشد  به هر رکعتی ثواب عبادت چهل سال  که در ان ماه روزه گرفته ونماز خوانده و نیز (چهار رکعت بعد از حمد صد بار توحید وارد شده .

            نماز دیگر در شب عیدین برای شفاعت

(9 بحار131 ) مامن عَبدٍ یُصلّی لیلةِ العید است رکعات  الأشُفعَ فی اهلِ بیتهِ کُلّهم وَإن کانوا قد وَجَبَ لَهم النّار) سلمان فارسی از رسول أکرم  نقل کرده  که فرمود هیچ بنده ای نیست که شب عید ( فطر یا قربان ) شش رکعت نماز کند  مگر  اینکه  در تمام  اهل  خانه اش شفیع شود و اگر چه در حقیقت مستوجب  آتش باشند  گفتند  این کرامت برای  چیست فرمود بجهت اینکه نیکو کار نیاز بشفاعت ندارد ( إنما الشّفاعةُ لِکُلِ هالِک ) جز  این نیست شفاعت برای هر هلاک شونده است  حضرت به او فرمود  در هر رکعت  بعد از حمد  پنج بار توحید  بخواند  ورسول أکرم  فرمود: مَن أحی لَیلة العید لَم یَمُت قَلَبَهُ یَوَمَ تَموتُ القُلوبُ . هرکس شب عید را زنده بدارد دلش نمیرد روزی که دلها می میرد و همچنین است شب نیمۀ شعبان.

                   شب وروزیکه خدا بر گزیده

رسول أکرم فرمود: (إنَّ الله عَزَّوَجَلَّ خیاراً من کلّ خلقهِ) همانا برای خداوند عزوجل  برگزیدۀ ئیست از هر خلقش و از شبها شبهای جمعه و نیمۀ شعبان وشب قدر وشب عیدین را  برگزید  و اختیارش از ایام  روزهای جمعه واعیاد  (91 بحار 126 ) و أمیر المؤمنین  در بعضی أعیاد  فرمود (إنَّما هوَ عَیدٌ ومَنَ قَبِلَ اللهُ تعالی صیامَهُ وَشُکَّرَ قِیامَهُ وَکُلَّ یَومٍ لا یَُعصَی اللهُ فیهِ فَهُوَ یَومُ عیدٍ) جز این نیست آن عید است برای کسی که خدای  تعالی روزه اش را  پذیرفته وقیامتش را (از نماز) قبول فرموده و هر روزیکه خدا در آن گناه  نشود روز عید است  وعلی (ع) سه شب نمی خوابید  شب  بیست وسوم رمضان وشب فطر وشب نیمۀ شعبان  ودر آنها ارزاق وآجال باآنچه در سال باشد تقسیم  میشود .    

            بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com


نوشته شده در : یکشنبه 30 مرداد 1390  توسط : لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد.    نظرات() .

شب قدر
شب قدر، بال گشودن فرشتگان و عرشیان، روی زمین دیدنی است. ستارگان با نورافشانی زیبای‌شان اشک‌های سوز و توبة بندگان گنه‌کار را در اوج نگاه‌های‌شان و در آسمان عشق منعکس می‌کنند. آری، دست‌های نیاز سوی خداوند بلند شده است تا از عطر رحمت او سرشار شوند.

اطرافم را می‌نگرم. همه جا پر شده است از بوی رحمت و مهربانی و عشق خداوندی. همه جا لبریز نالة سوزناک عاشقان الهی است. نواهای عاشقانه با آوایی عطشناک، تشنگی روح‌های سرگردان در کویر دنیا را سر می‌دهند و با ناله‌های بک یا الله»، عاشقی و نیاز را به اوج می‌رسانند. امشب، مهتاب مثل همیشه نیست، او نیز نورانی‌تر شده تا با تابش رحمت الهی بر دل‌های تاریک و سیاه چندین ساله، آن‌ها را روشن و الهی کن
د.


نوشته شده در : یکشنبه 30 مرداد 1390  توسط : لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد.    نظرات() .

ماه رمضان

شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن

 

روزه یعنی نفس خود پاک کن / قلب ابلیس درونت چاک کن

راه پرواز است سوی آسمان / ماه گردیدن بسان عاشقان

روزه هنگام سوال است و دعا *** پر زدن با بال همت تا خدا

شهر یکرنگی و بی آلایشی ***ماه تقصیر و گنه فرسایشی

عاشقان معشوق خود پیدا کنند *** تا سحر در گوش او نجوا کنند

درد خود گویند با درمان خویش*** با طبیب و یا انیس جان خویش . .

فرا رسیدن ماه رمضان بر تمام مسلمانان جهان مبارک باد


نوشته شده در : دوشنبه 10 مرداد 1390  توسط : لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد.    نظرات() .

اعمال شب اول ماه رمضان

 

 

                          اعمال شب اول ماه رمضان

 سعی کند ماه را ببیند  چون ماه را دیدرو بقبله دستها به آسمان به ماه   خطاب کند  بگوید : رَبّی ورَبُّکَ الله رَبُّ العالمین اللهمَّ اِهلَّهُ عَلَینا بِالامنِ وَالایمانِوَالسلامةِوش الاسلامَ والمسارَعَةِ الی ما تُحبُّ  وش تَرضی  اللهُمَّ بارک لنا فی شهرنا هذا وَارزقنا خَیرهُ وَعَوّ نهُ وَاَصرف عَنا  ضُرّهُ وَشَرّهُ وَبلائَهَ وَفتنهُ. با خواندن ایندعا  خیر این ماه روزیش می شود .

دوّم : دعاهایی که در کتب وارد شده بخواند

سوم: غسل که تا ماه رمضان دیگر از گناه پاک میباشد و در آن سال خارش بدن نبیند.

چهارم: زیارت امام حسین (ع) که باعث آمرزش است

پنجم: خواندن سورۀ فتح که تا رمضان دیگر از بلا محفوظ ماند

ششم: خواندن دعای جوشن کبیر است و شب اول چند نماز دارد

نماز شب اول رمضان سید ابن طاووس از امام صادق (ع) نقل کرده که فرموده: هر کس شب اول رمضان دو رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد سورۀ انعام را بخواند و از خدا بخواهد که او را کفایت کند خداوند او را کفایت می کند از آنچه در این ماه بترسد و او را حفظ کند از آنچه، از بیماریها ودردها که می ترسد (و نماز هر شب را بخواند ).

نماز دیگر کفعمی گوید رسول خدا فرمود: هر کس شب اول رمضان چهار رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد  سورۀ توحید را پانزده بار بخواند جز خداوند ثواب آن را کسی نشمارد.

این نماز در شب اول و روز اول آمده ونیز امام صادق (ع) فرمود هر کس نزد داخل شدن رمضان شب یا روز اول دو رکعت نماز کند در رکعت اول بعد از حمد سورۀ فتح و در رکعت دوم بعد از حمد هر سوره که بخواهد بخواند تا سال آینده در حفظ خدا باشد.

                        اعمال روز اول و شبها

1-غسل کند و در آب جاری بهتر است باعث ایمنی از دردها و بیماریهای تمام سال است.

2-کفی از گلاب بر رو  و سر زند موجب رفع خواری و پریشانی و ایمنی از سرماست

3-نماز اول ماه را بخواند و تصدق دهد.(شرح نماز اول هر ماه: دو رکعت است رکعت اول بعد از حمد 30بار سورۀ توحید و در رکعت دوم بعد حمد 30بار سورۀ قدر بخواند) و دعایی که در مفاتیح الجنان آمده بخواند.

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com


نوشته شده در : دوشنبه 10 مرداد 1390  توسط : لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد.    نظرات() .

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic