امروز:

دعاهای سی روز ماه مبارک رمضان

دعاهای سی روز ماه مبارک رمضان:

دعاى روز اول 
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمَ اجْعلْ صِیامی فیه صِیام الصّائِمینَ وقیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ ونَبّهْنی فیهِ عن نَومَةِ الغافِلینَ وهَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ واعْفُ عنّی یا عافیاً عنِ المجْرمینَ .خدایا قرار بده روزه مرا در آن روزه داران واقعى و قیام و عبادتم در آن قیام شب زنده داران و بیدارم نما در آن از خواب بى خبران و ببخش به من جنایتم را در این روز اى معبود جهانیان و در گذر از من اى بخشنده جنایات کاران .


دعاى روز دوم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الى مَرْضاتِک وجَنّبْنی فیهِ من سَخَطِک ونَقماتِک ووفّقْنی فیهِ لقراءةِ آیاتِک برحْمَتِک یا أرْحَمَ الرّاحِمین .

خدایا نزدیک کن مرا در این ماه به سوى خوشنودیت و برکنارم دار در آن از خشم و انتقامت و توفیق ده مرا در آن براى خواندن آیات قرآن به رحمت خودت اى مهربان ترین مهربانان .

دعاى روز سوم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقنی فیهِ الذّهْنَ والتّنَبیهَ وباعِدْنی فیهِ من السّفاهة والتّمْویهِ واجْعَل لی نصیباً مِنْ کلّ خَیْرٍ تُنَزّلُ فیهِ بِجودِک یا أجْوَدَ الأجْوَدین .

خدایا روزى کن مرا در آنروز هوش و خودآگاهى را و دور بدار در آن روز از نادانى و گمراهى و قرار بده مرا بهره و فایده از هر چیزى که فرود آوردى در آن به بخشش خودت اى بخشنده ترین بخشندگان .

دعاى روز چهارم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ قوّنی فیهِ على إقامَةِ أمْرِک واذِقْنی فیهِ حَلاوَةَ ذِکرِک وأوْزِعْنی فیهِ لأداءِ شُکرَک بِکرَمِک واحْفَظنی فیهِ بِحِفظْک وسِتْرِک یا أبْصَرَ النّاظرین .

خدایا نیرومندم نما در آن روز به پا داشتن دستور فرمانت و بچشان در آن شیرینى یادت را و مهیا کن مرا در آنروز راى انجام سپاس گذاریت به کرم خودت نگهدار مرا در این روز به نگاه داریت و پرده پوشى خودت اى بینا ترین بینایان .

دعاى روز پنجم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ من المُسْتَغْفرینَ واجْعَلْنی فیهِ من عِبادَک الصّالحینَ القانِتین واجْعَلْنی فیهِ من اوْلیائِک المُقَرّبینَ بِرَأفَتِک یا ارْحَمَ الرّاحِمین .

خدایا قرار بده در این روز از آمرزش جویان وقرار بده مرا در این روز از بندگان شایسته و فرمانبردارت و قرار بده مرا در این روز از دوستان نزدیکت به مهربانى خودت اى مهربان ترین مهربانان .

دعاى روز ششم
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ لا تَخْذِلْنی فیهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِک ولا تَضْرِبْنی بِسیاطِ نَقْمَتِک وزَحْزحْنی فیهِ من موجِباتِ سَخَطِک بِمَنّک وأیادیک یا مُنْتهى رَغْبةَ الرّاغبین .

خدایا وا مگذار مرا در این روز در پى نافرمانیت روم و مزن مرا با تازیانه کیفر و دور و برکنارم بدار از موجبات خشمت بحق احسان و نعمت هاى بى شمار تو اى حد نهایى علاقه و اشتیاق مشتاقان .

دعاى روز هفتم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اعنّی فیهِ على صِیامِهِ وقیامِهِ وجَنّبنی فیهِ من هَفَواتِهِ وآثامِهِ وارْزُقْنی فیهِ ذِکرَک بِدوامِهِ بتوفیقِک یا هادیَ المُضِلّین .

خدایا یارى کن مرا در این روز بر روزه گرفتن و عبادت و برکنارم دار در آن از بیهودگى و گناهان و روزیم کن در آن یادت را براى همیشه به توفیق خودت اى راهنماى گمراهان

دعاى روز هشتم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقنی فیهِ رحْمَةَ الأیتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الکرامِ بِطَوْلِک یا ملجأ الآمِلین .

خدایا روزیم کن در آن ترحم بر یتیمان و طعام نمودن بر مردمان و افشاء سلام و مصاحبت کریمان به فضل خودت اى پناه آرزومندان .

دعاى روز نهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ نصیباً من رَحْمَتِک الواسِعَةِ واهْدِنی فیهِ لِبراهِینِک السّاطِعَةِ وخُذْ بناصیتی الى مَرْضاتِک الجامِعَةِ بِمَحَبّتِک یا أمَلَ المُشْتاقین .

خدایا قرار بده برایم در آن بهره اى از رحمت فراوانت و راهنمائیم کن در آن به برهان و راه هاى درخشانت و بگیر عنانم به سوى رضایت همه جانبه ات بدوستى خود اى آرزوى مشتاقان .

دعاى روز دهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعلنی فیهِ من المُتوکلین علیک واجْعلنی فیهِ من الفائِزینَ لَدَیْک واجْعلنی فیهِ من المُقَرّبینَ الیک بإحْسانِک یاغایَةَ الطّالِبین .

خدایا قرار بده مرا در این روز از متوکلان بدرگاهت و مقرر کن در آن از کامروایان حضرتت و مقرر فرما در آن از مقربان درگاهت به احسانت اى نهایت همت جویندگان .

دعاى روز یازدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ حَبّبْ الیّ فیهِ الإحْسانَ وکرّهْ الیّ فیهِ الفُسوقَ والعِصْیانَ وحَرّمْ علیّ فیهِ السّخَطَ والنّیرانَ بِعَوْنِک یا غیاثَ المُسْتغیثین .

خدایا دوست گردان بمن در این روز نیکى را و ناپسند بدار در این روز فسق و نافرمانى را و حرام کن بر من در آن خشم و سوزندگى را به یاریت اى دادرس داد خواهان .

دعاى روز دوازدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ زَیّنّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرنی فیهِ بِلباسِ القُنوعِ والکفافِ واحْمِلنی فیهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّی فیهِ من کلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِک یا عِصْمَةَ الخائِفین .

خدایا زینت ده مرا در آن با پوشش و پاکدامنى و بپوشانم در آن جامه قناعت و خوددارى و وادارم نما در آن بر عدل و انصاف و آسوده ام دار در آن از هر چیز که مى ترسم به نگاهدارى خودت اى نگه دار ترسناکان .

دعاى روز سیزدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرنی فیهِ على کائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْنی فیهِ للتّقى وصُحْبةِ الأبْرارِ بِعَوْنِک یا قُرّةَ عیْنِ المَساکین .

خدایا پاکیزه ام کن در این روز از چرک و کثافت و شکیبائیم ده در آن به آنچه مقدر است شدنى ها و توفیقم ده در آن براى تقوى و هم نشینى با نیکان به یاریت اى روشنى چشم مستمندان .

دعاى روز چهاردهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ ولا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ بِعِزّتِک یا عزّ المسْلمین .

خدایا مؤاخذه نکن مرا در این روز به لغزش ها و درگذر از من در آن از خطا ها و بیهودگی ها و قرار مده مرا در آن نشانه تیر بلا ها و آفات اى عزت دهنده مسلمانان

دعاى روز پانزدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ طاعَةَ الخاشِعین واشْرَحْ فیهِ صَدْری بإنابَةِ المُخْبتینَ بأمانِک یا أمانَ الخائِفین .

خدایا روزى کن مرا در آن فرمانبردارى فروتنان و بگشا سینه ام در آن به بازگشت دلدادگان به امان دادنت اى امان ترسناکان .

دعاى روز شانزدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْنی فیهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِنی فیهِ بِرَحْمَتِک الى دارِ القَرارِبالهِیّتَک یا إلَهَ العالَمین .

خدایا توفیقم ده در آن به سازش کردن نیکان و دورم دار در آن از رفاقت بدان و جایم ده در آن با مهرت به سوى خانه آرامش به خدایى خودت اى معبود جهانیان .

دعاى روز هفدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اهْدِنی فیهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْضِ لی فیهِ الحَوائِجَ والآمالِ یا من لا یَحْتاجُ الى التّفْسیر والسؤالِ یا عالِماً بما فی صُدورِ العالَمین صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین .

خدایا راهنمائیم کن در آن به کار هاى شایسته و اعمال نیک و برآور برایم حاجت ها و آرزو هایم اى که نیازى به سویت تفسیر و سؤال ندارد اى داناى به آنچه در سینه هاى جهانیان است درود فرست بر محمد و آل او پاکیزگان .

دعاى روز هیجدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحارِهِ ونوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ وخُذْ بِکلّ أعْضائی الى اتّباعِ آثارِهِ بِنورِک یا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفین .

خدایا آگاهم نما در آن براى برکات سحر هایش و روشن کن در آن دلم را به پرتو انوارش و بکار به همه اعضایم به پیروى آثارش به نور خودت اى روشنى بخش دل هاى حق شناسان

دعاى روز نوزدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ وفّرْ فیهِ حَظّی من بَرَکاتِهِ وسَهّلْ سَبیلی الى خَیْراتِهِ ولا تَحْرِمْنی قَبولَ حَسَناتِهِ یا هادیاً الى الحَقّ المُبین .

خدایا زیاد بگردان در آن بهره مرا از برکاتش و آسان کن راه مرا به سوى خیر هایش و محروم نکن ما را از پذیرفتن نیکى هایش اى راهنماى به سوى حق آشکار .

دعاى روز بیستم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّی فیهِ أبوابَ النّیرانِ وَوَفّقْنی فیهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ یا مُنَزّلِ السّکینةِ فی قُلوبِ المؤمِنین .

خدایا بگشا برایم در آن در هاى بهشت و ببند برایم در هاى آتش دوزخ را و توفیقم ده در آن براى تلاوت قرآن اى نازل کننده آرامش در دل هاى مؤمنان .

دعاى روز بیست و یکم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ الى مَرْضاتِک دلیلاً ولا تَجْعَل للشّیْطان فیهِ علیّ سَبیلاً واجْعَلِ الجَنّةِ لی منْزِلاً ومَقیلاً یا قاضی حَوائِجَ الطّالِبین .

خدایا قرار بده برایم در آن به سوى خوشنودى هایت راهنمایى و قرار مده شیطان را در آن بر من راهى و قرار بده بهشت را برایم منزل و آسایشگاه اى برآورنده حاجت هاى جویندگان

دعاى روز بیست و دوم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَک وأنزِل علیّ فیهِ بَرَکاتِک وَوَفّقْنی فیهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِک واسْکنّی فیهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِک یا مُجیبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّین .

خدایا بگشا به رویم در این ماه در هاى فضلت و فرود آر برایم در آن برکاتت را و توفیقم ده در آن براى موجبات خوشنودیت و مسکنم ده در آن وسط هاى بهشت اى اجابت کننده خواسته ها و دعا هاى بیچارگان .

دعاى روز بیست و سوم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اغسِلْنی فیهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْنی فیهِ من العُیوبِ وامْتَحِنْ قَلْبی فیهِ بِتَقْوَى القُلوبِ یا مُقیلَ عَثَراتِ المُذْنِبین .

خدایا بشوى مرا در این ماه از گناه و پاکم نما در آن از عیب ها و آزمایش کن دلم را در آن به پرهیزکارى دل ها اى چشم پوش لغزش هاى گناهکاران .

دعاى روز بیست و چهارم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ إنّی أسْألُک فیه ما یُرْضیک وأعوذُ بِک ممّا یؤذیک وأسألُک التّوفیقَ فیهِ لأنْ أطیعَک ولا أعْصیک یا جَوادَ السّائلین .

خدایا من از تو می خواهم در آن آنچه تو را خوشنود کند و پناه مى برم بتو از آنچه تو را بیازارد و از تو خواهم توفیق در آن براى اینکه فرمانت برم و نافرمانى تو ننمایم اى بخشنده سائلان

دعاى روز بیست و پنجم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِک ومُعادیاً لأعْدائِک مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبیائِک یا عاصِمَ قُلوبِ النّبییّن .

خدایا قرار بده در این روز دوست دوستانت و دشمن دشمنانت و پیرو راه و روش خاتم پیغمبرانت اى نگهدار دل هاى پیامبران .

دعاى روز بیست و ششم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَل سَعْیی فیهِ مَشْکوراً وذَنْبی فیهِ مَغْفوراً وعَملی فیهِ مَقْبولاً وعَیْبی فیهِ مَسْتوراً یا أسْمَعِ السّامعین .

خدایا قرار بده کوشش مرا در این ماه قدردانى شده و گناه مرا در این ماه آمرزیده و کردارم را در آن مورد قبول و عیب مرا در آن پوشیده اى شنواترین شنوایان .

دعاى روز بیست و هفتم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ القَدْرِ وصَیّرْ أموری فیهِ من العُسْرِ الى الیُسْرِ واقْبَلْ مَعاذیری وحُطّ عنّی الذّنب والوِزْرِ یا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحین .

خدایا روزى کن مرا در آن فضیلت شب قدر را و بگردان در آن کار هاى مرا از سختى به آسانى و بپذیر عذر هایم و بریز از من گناه و بار گران را اى مهربان به بندگان شایسته خویش .

دعاى روز بیست و هشتم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ وفّر حظّی فیهِ من النّوافِلِ واکرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فیهِ وسیلتی الیک من بینِ الوسائل یا من لا یَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّین .

خدایا زیاد کن بهره مرا در آن از اقدام به مستحبات و گرامى دار در آن به حاضر کردن و یا داشتن مسائل و نزدیک گردان در آن وسیله ام به سویت از میان وسیله ها اى آنکه سرگرمش نکند اصرار و سماجت اصرار کنندگان .

دعاى روز بیست و نهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین .

خدایا بپوشان در آن با مهر و رحمت و روزى کن مرا در آن توفیق و خوددارى و پاک کن دلم را از تیرگی ها و گرفتگى هاى تهمت اى مهربان به بندگان با ایمان خود .

دعاى روز سی ام

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَلْ صیامی فیهِ بالشّکرِ والقَبولِ على ما تَرْضاهُ ویَرْضاهُ الرّسولُ مُحْکمَةً فُروعُهُ بالأصُولِ بحقّ سَیّدِنا محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین والحمدُ للهِ ربّ العالمین .

خدایا قرار بده روزه مرا در این ماه مورد قدردانى و قبول بر طبق خوشنودى تو و پسند رسول تو باشد و استوار باشد فرعش بر اصل به حق آقاى ما محمد و خاندان پاکش و ستایش خاص پروردگار جهانیان است .
  


نوشته شده در : شنبه 7 مرداد 1391  توسط : لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد.    نظرات() .

اعمال ماه رمضان

 

                                                      اعمال ماه رمضان

 

 

           نماز شبهای ماه رمضان

نمازشب اول: حارث همدانی از علی ابن ابی طالب (ع) از فضایل رمضان و فضایل نماز در آن پرسید فرمود هر کس در شب اول رمضان چهار رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد 15بار توحید بخواند خدای تعالی به او ثواب صدیقین وشهدا بخشد و تمام گناهانش را بیامرزد و روز رستاخیز از فائزین باشد.

شب دوم: چهار رکعت دارد در هر رکعت بعد از حمد 20 بارسورۀ قدر بخواند خداوند برایش جمیع گناهانش را آمرزد و روزی او را وسعت دهد و بدی سال او را کفایت نماید

شب سوم: ده رکعت نماز دارد در هر رکعت  بعد از حمد پنجاه سورۀ توحید بخواند منادی از جانب  خدای عزَّوجَلَ ندا کند  آگاه باشید  فلان ابن فلان  عتیق  خدا ست از آتش  وابواب آسمانها  برایش  باز گردد  وهر که آن شب را اِحیاءِ کند  خدا او را  بیامرزد .

 شب چهارم:  هشت رکعت نماز دارد  در هر رکعت  بعد از حمد  بیست سورۀ قدر را بخواند  خدا عمل او را آن شب بلند  کند  مثل  عمل  هفت پیغمبر  از  کسانیکه تبلیغ رسالت پرورگارشرا کرده .

شب پنجم: دو رکعت نماز دارد  در هر رکعت بعد از حمد  پنجاه بار سورۀ توحید را بخواند  وبعد ازفراغ  صد صلوات  بفرستد  روز قیامت  بر در بهشت  بمن برخورد کند .

شب ششم:  چهار رکعت دارد  در هر رکعت بعد از حمد  سورۀ تبارک الذی بیدهِ الملک ..... بخواند  گویا  با شب قدر مصادف شده  وروز ششم دو رکعت بعداز حمد  بیست وپنج بار سورۀ توحید را بخواند .

شب هفتم:  چهار رکعت نماز دارد  در هر رکعت بعد از حمد  سیزده بار سورۀ قدر را بخواند  خداوند  برایش  در بهشت  عدن قصری  از طلا بنا کند  ودر امان خدای تعالی باشد  تا ماه رمضان آینده .

شب هشتم: دو رکعت نماز دارد  درهر رکعت بعد از حمد ده بار سورۀ توحید را  وهزار بار سبحان الله  برایش  هشت  در بهشت باز  گردد  که از هر یک خواهد  داخل  شود .

شب نهم: شش رکعت  نماز دارد  بین نماز مغرب وعشا  در هر رکعت بعد از حمد هفت بار آیة الکرسی وپنجاه بار صلوات بفرستد  فرشتگان عملش را مثل عمل صدیقین وشهداء صالحین بالا برند.

 

شب دهم: بیست رکعت نماز دارد در هر رکعت بعد از حمد وسی توحید خداوند رزقش افرا کند و از فائزین باشد.

شب یازدهم: دو رکعت در هر رکعت حمد و بیست بار سورۀ کوثر آنروز به گناهی بر نخورد و اگرچه ابلیس کوشش خود را بکند..

شب دوازدهم: هشت رکعت در هر رکعت حمد و30بار سورۀ قدر خدای تعالی ثواب شاکرین را به او دهد و روز قیامت از فائزین باشد.

شب سیزدهم: چهار رکعت در هر رکعت حمد و 25بار سورۀ توحید روز قیامت مثل برق خاطف بر صراط بگذرد.

شب چهاردهم: شش رکعت در هر رکعت حمد و 30بار سورۀ زلزلت ، خدا بر او سکرات مرگ و پرسش منکر و نکیر را آسان کند.

شب پانزدهم: صد رکعت در هر رکعت حمد و 10بار سورۀ توحید ، و نیز چهار رکعت در دو سلام در دو رکعت اول حمد و صد بار سورۀ توحید ، و در دو رکعت دوم حمد و پنجاه بار سورۀ توحید بخواند ، خدا گناهش را بیامرزد اگر چه مثل کف دریا و رمل بیابان و ستارگان آسمان و برگ درختان باشد زودتر از چشم به هم زدن با آنچه نزد خداوند است.

  بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com


نوشته شده در : شنبه 7 مرداد 1391  توسط : لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد.    نظرات() .

نمازهای هر شب ماه رمضان

 

 

                     نماز هر شبۀ ماه رمضان

رسول خدا فرموده هرکس در هر شب ماه رمضان  دو رکعت نماز  در هر رکعت  بعد از حمد سه توحید بخواند  وبعد ازسلام بگوید (سُبحانَ مَن هُوَ حَفِیظٌ لا یَغفلُ سُبحانَ مَن هُوَ رَحیمٌ لا یَعجلُ سُبحانَ مَن هُوَ قائمٌ لا یَسهُو سُبحانَ مَن هُوَ دائمٌ لا یَلهو )پس تسبیحات  اربعه را هفت بار گوید  بعد بگوید سُبحانکَ سُبحانَکَ  سُبحانَکَ  یا عَظیمُ اغف لیَّ  الذنبَ العَظیم ) پس ده صلوات فرستد ( هفتاد هزار گناهشرا خدا بیامرزد ) با خدائیکه مرا بنبوت فرستاده خدای عَزَّ وَجَل بهر رکعتی  هزار فرشته انگیزد که برای او حسنات بنویسند واز او گناهان محو کنند وبرایش  درجات بلند نمایند  وبه او بخشند  مزد  کسیکه هفتاد نفر از آزاد کرده .

 


نوشته شده در : جمعه 6 مرداد 1391  توسط : لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد.    نظرات() .

اعمال مشترکه ماه رمضان

اعمال مشترکه در این ماه چهار قسم است

قسم اول : اعمالی که اختصاص به روز و شب معینی ندارد.

۱) سید بن طاووس روایت کرده از امام جعفر صادق و امام موسی کاظم علیهما السلام که فرمودند می گویی در ماه رمضان از اول تا آخر آن بعد از هر فریضه : أللّهُمَ ارزُقنِی حَجَّ بَیتِکَ الحَرامِ فِی عامِی هذا و فی کُلِّ عامٍ ما اَبقَیتَنِی فی یُسرٍ مِنکَ … در مفاتیح الجنان موجود است  

  

۲) از رسول خدا صلی الله و علیه و آله وسلم نقل شده که آن حضرت فرمود: هر که در ماه رمضان بعد از هر نماز واجبی دعای اللهم ادخل علی اهل القبور السرور … را بخواند حق تعالی بیامرزد گناهان او را تا روز قیامت .

۳) بهترین اعمال در شبها و روزهای ماه مبارک رمضان خواندن قرآن است و در روایت وارد شده که هر چیزی را بهاری است و بهار قرآن ماه رمضان است و در ماه های دیگر هر ماهی یک ختم سنّت است و در ماه رمضان در هر سه روز یک ختم سنّت است . علامه مجلسی رحمه الله علیه فرموده که در حدیث است که بعضی از ائمه علیهم السلام در این ماه چهل ختم قرآن و بیشتر از آن می کردند و اگر هر ختم قرآنی را ثوابش را به روح مقدس یکی از چهارده معصوم علیهم السلام هدیه بکند ثوابش مضاعف گردد و از روایتی استفاده می شود اجر چنین کسی آن است که با ایشان باشد در روز قیامت .

۴) در این ماه دعا و صلوات و استغفار بسیار باید نمود و«لا اله الا الله» بسیار باید گفت و روایت شده که امام زین العابدین علیه السلام چون ماه رمضان داخل می شد تکلم نمی کرد مگر به دعا و تسبیح و استغفار و باید اهتمام زیاد به نافله های روز و شب نمود.

قسم دوم: اعمالی که در شبهای ماه مبارک رمضان باید به جا آورد .

۱) افطار است و مستحب است که بعد از نماز مغرب و عشاء افطار کند مگر آنکه ضعف بر او غلبه کند یا جمعی منتظر او باشند.

۲)افطار کند با طعام پاکیزه از حرام و شبهات و بهتر است که با خرمای حلال افطار کند تا ثواب نمازش چهارصد برابر گردد.

۳) در هنگام افطار دعاهای وارده را بخواند از جمله: اللّهُمَ لَکَ صُمتُ وَ عَلی رِزقِکَ اَفطَرتُ و عَلَیکَ تَوَکَّلتُ .

۴)هنگام افطار سوره قدر بخواند.

۵) در وقت افطار صدقه بدهد و افطار دهد روزه داران را اگر چه به چند دانه خرما یا شربتی از آب باشد. از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمود هر مومنی که اطعام کند مومنی را لقمه ای در ماه رمضان ، حق تعالی برای او ثواب کسی که سی بنده مومن را آزاد کرده می باشد و برای او نزد خدا یک دعای مستجاب می باشد.

۶) هرکس میخواهد گناهان چهل سال او آمرزیده شود بخواند دعای اللّهُمَّ رَبَّ شَهرِ رَمَضَانَ الَّذِی اُنزِلَت فِیهِ القُرآن وَ افتَرَضتَ علی عِبادِک ……. در مفاتیح الجنان موجود است .

۷) خواندن دعای افتتاح.

****مستحب است در هر شب ماه رمضان دو رکعت نماز در هر رکعت « حمد » و « توحید» سه مرتبه و چون سلام را داد بگوید : سُبحانَ مَن هُوَ حَفیظٌ لا یَغفُل سُبحانَ مَن هُوَ الرَّحیمُ لا یَعجَلُ سُبحانَ مَن هُوَ قائِمٌ لا یَسهُو سُبحانَ مَن هُوَ دائِمٌ لا یَلهُو سپس بگوید تسبیحات اربعه را هفت مرتبه و بگوید سُبحانَکَ سُبحانَکَ یا عَظیم اِغفِر لِی ذَنبَ العَظیم پس ده مرتبه صلوات بفرستد کسی که این دو رکعت را بجای آورد بیامرزد خداوند متعال برای او هفتاد هزار گناه.

قسم سوم: در اعمال سحر های ماه مبارک رمضان

۱) خوردن سحری ، ترک نکنید آن را حتی به یک دانه خرما باشد و در روایت وارد شده که خدای متعال و ملائکه صلوات می فرستند بر آنها که استغفار می کنند و در سحرها ، سحری می خورند.

۲) خواندن سوره قدر در وقت سحری ، روایت شده که هر کس این سوره مبارکه را در وقت افطار کردن و سحری خوردن بخواند در مابین این دو وقت ثواب کسی که در راه خدا در خون خود بغلتد را دارا می باشد.

۳) دعای سحر که امام باقر علیه السلام در سحر های ماه مبارک رمضان می خواندند .

۴) خواندن دعای ابوحمزه ثمالی.

۵) و برخی اعمال دیگر که در کتابهای دعا موجود می باشد.

قسم چهارم: اعمال روزهای ماه مبارک رمضان

۱) هر روز دعای اللّهُمَّ هذا شَهرُ رَمَضان اَلَّذی اَنزَلتَ فِیهِ القُرآن هُدیً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الهُدی وَ الفُرقان ….. در مفاتیح الجنان موجود می باشد .

۲) خواندن تسبیحات مخصوصه ای که در مفاتیح الجنان موجود است.

۳) هر روز صد مرتبه ذکر سبحان الضارِّ النافع سبحان القاضی بالحق سبحان العلیِّ الأعلی سبحان و بحمده سبحان و تعالی .

۴) از سنّتهای ماه مبارک رمضان فرستادن صلوات می باشد.

قابل توجه : برای برخی از روزها و شبهای ماه مبارک رمضان اعمال مخصوصه ای وارد شده که می توان به مفاتیح الجنان یا المراقبات یا اقبال الاعمال سید بن طاووس مراجعه کنید.


نوشته شده در : جمعه 6 مرداد 1391  توسط : لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد.    نظرات() .

اعمال ماه رمضان

                                  

                             اعمال ماه رمضان

همین قدر بس است که  خداوند عظیم بندگان را به مهمانی  خوانده  ودر این  مهمانی  آنچه  از فکر بشر  بیرون است  مهیا  نموده  خوشا بحال  روزه داران حقیقی  اعمال اینماه  زیاد است

 اول: تلاوت قرآن که هر آیه  ثواب  یک ختم قرآن  در این ماه دارد ودر هر شب  هزار بار سورۀ قدر وارد  است .

دوم: ذکر خدا از  استغفارولااله الا الله  وصلوات  که هر روزی  صد  بار بفرستد  وزیاد تر بهتر است .

سوم: افطاری دادن  که افطاری هر مؤمنی یک بنده  آزاد کردنست  امام صادق (ع) فرمود  بهر لقمه که مؤمنی  افطار  دهد در ماه رمضان  حقتعالی برایش مینویسد مزد کسیکه  سی بندۀ مؤمن  آزاد کرده باشد وبرایش نزد خدا  یک دعا ی مستجابست .

چهارم: بسیار  سجده کردن  که  موجب  آمرزش است .

پنجم: ترک گناه  که از بهترین  اعمالست.

ششم: تصدق .

هفتم: صلۀ  ارحام .

هشتم: باخرما افطار کند  که نمازش  چهار صد  برابر میشود.

 

نهم:به کسب علم بپردازد مخصوصا باید مسائل روزه اشرا بداند  که خوردن  وآشامیدن  وسرزیر آب کردن  ومجامعت  وباقی ماندن  بر جنابت  وقی کردن  وتنقیه  نمودن  وغبار غلیظ  بحلق  رساندن  وکذب  بر خدا  ورسول  وائوه  بستن  روزه را باطل میکند وحسد وحرص وبخل   وظلم وغیبت وبی رحمی  وعجب وحب دنیا  وتکبر  وریاء مانع قبولی روزه است  وامام صادق (ع) فرموده  هر گاه روزه داری باید گوش  وچشم  ومو وپوست  وجمیع اعضای  خود ( از حرام  ومکروه ) روزه  تا آنجا که فرمود  رسول خدا  شنید زنی در روز رزه (ماه رمضان ) جاریۀ خود را  دشنام داد حضرت طعامی  طلبید  وآن زن را گفت بخور  آن زن گفت روزه ام  حضرت فرمود چگونه  روزئی که جاریۀ خودرا دشنام    دادی روزه  نه خوردن ونه آشامیدن  تنها  نیست  همانا  خداوند روزه را از سایر  امور زشت  وکار وگفتار بد حجابی گردانید  چه بسیار  کم هستند  روزه داران  وچه بسیارند  گرسنگی کشندگان ..........

 روزۀ جاهل فایده ندارد

 حضرت امیر المؤمنین  فرمود چه بسیار روزه داریکه اورا ز روزه بغیر از تشنگی  وگرسنگی  بهرۀ نیست  وچه بسیار عابدی که از عبادت  بغیر از تعب  اورا بهرۀ نیست  خوشا خواب  زیرکان که از بیداری وعبادت  احمقان بهتر است وخوشا افطار کردن زیرکان (درتکلیف مثل بیماری ) که از روزۀ بیخردان  بهتر است .

دهم: دعاهای  وارده  در مفاتیح الجنان  را بخواند .

یازدهم: اکنون نمازهای  ماه رمضان ذکر میشود .

 

هزار  رکعت  نمازشبهای رمضان  مستحب است

از شب اول  بعداز مغرب دو رکعت وبعد از عشا شش رکعت ( البته هر دو رکعت به یک سلام ) تا شب بیستم  بخواند  واز شب بیست ویکم  تا آخر ماه  هر شبی  بعد از نماز مغرب  هشت رکعت  وبعد از نماز عشا بیست ودو رکعت بخواند  ودر سه شب احیاء جداگانه  هر شبی  صد رکعت  بخاند جمعا  هزار رکعت  میشود ثوابشرا  خدا میداند ونوافل  شب وروز  را میشود از آنها حساب  کرد وددیگر نوافل را در این ماه حتما  انجام  دهد که  رسول خدا  فرموده  (مَن تَطوعَ فیهِ بِصلاتٍ کتب الله  لهُ بَرائهٌ  مِنَ النارِ وَ مِن اَدّی  فیهِ فَرضاً کان لَهُ ثَوابَ مَن اَدّی سَبعِینَ فَریضهً فیما سِواهُ  مِنَ الشّهور)هر کس نماز  مستحبی در ماه رمضان بخواند خدا برایش بیزاری از آتش  نویسد  وهر کس در آن  نماز واجبی  بخواند برایش ثَواب هفتاد  واجب در غیر آن ماه باشد .

   بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com


نوشته شده در : چهارشنبه 4 مرداد 1391  توسط : لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد.    نظرات() .

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic