جلوه های عرفانی تقرب الی الله tag:http://doaa.mihanblog.com 2020-03-26T14:21:44+01:00 mihanblog.com اعمال و نمازهای شب نیمۀ شعبان وروزهای بعد از آن 2013-06-24T20:34:24+01:00 2013-06-24T20:34:24+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/60 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد    اعمال شب نیمۀ شعبان شب نیمۀ شعبان از لیالی ممتاز میباشد از امام  پنجم از فضل ان  سئوال  شد فرمود انشب  بعد از لیله القدر برترین شبها است  دز آن شب  خداوند  به بندگان  فضل خود را میبخشد  وایشان را بمن  وکرمش  بیامرزد  پس  بتقرب  خدا  در آن شب  بکوشید  که خدا قسم  یاد  کرده  بذات  مقدس  خود  در آن شب  سائلی را  از در گاهش ناامید  نکند  تازمانیکه&nb    اعمال شب نیمۀ شعبان

شب نیمۀ شعبان از لیالی ممتاز میباشد از امام  پنجم از فضل ان  سئوال  شد فرمود انشب  بعد از لیله القدر برترین شبها است  دز آن شب  خداوند  به بندگان  فضل خود را میبخشد  وایشان را بمن  وکرمش  بیامرزد  پس  بتقرب  خدا  در آن شب  بکوشید  که خدا قسم  یاد  کرده  بذات  مقدس  خود  در آن شب  سائلی را  از در گاهش ناامید  نکند  تازمانیکه  معصیت  نخواهد  وآن شبی  است  که  حقتعالی  برای  ما قرار داده  مقابل  شب قدر یکه  برای  پیغمبر  قرار  داده  پس در عبادت  ودعابکوشید  ومزید شرافت است  ولادت  صاحب الزمان  امام الانس والجان  که در سنۀ 255 هجری قمری  در سر من رای متولد شد .

 اعمال شب نیمۀ شعبان

1-غسل که باعث تخفیف کناهانست.

 2توبۀ از گناه .

 3 شبرا بعبادت  بسر برد وکارهائیکه  پیغمبر وائمۀ اطهار کرده اند بکند.

 

 

   عبادت پیغمبر در آن شب

امام صادق (ع) فرمود رسولخدا شب نیمۀ شعبانی  نزد عایشه بود همینکه نصف شب  شد از رختخواب  برای  عبادت برخواست  پس از چند لحظه  عایشه  بیدار شد دید پیغمبر  بیرون  شده غیرت زنانه او را گرفت  گمان  کرد که حضرت  پیش  بعضی از زنان  خود رفته  خود را در   چادر پیچید  بخدا قسم تار آن مو وپود آن را ازکرک شتر  بود  ودر حجرات  زوجات  جستجوی رسولخدا میکرد ناگاه  دید آنحضرت  در سجده  است  مثل  جامۀایکه بر زمین چسپیده شنید آنحضرت  در سجده  میگوید (( سجد لک  سوادی وخیالی وآمن بک فوءادی هذه  یدای  وما  جنیته علی نفسی  یا عظیم ترجی لکل  عظیم  اغفرلی العظیم  فانه لا یغفر الذنب العظیم الا الرب العظیم  )). پس سر مبارک  خودرا بلند نمود ودوباره بسجده رفت  عایشه شنید  آنحضرت میگوید:اعوذ بوجهک الذی اضائت له السموات والارضون  واتکشفت له  الظلمات  وصلح  علیه امر الاولین والاخرین  من فجاءت  نقمتک و من تحویل  عافیتک  ومن زوال نعمتک  اللهم ارزقنی  قلبا تقیا نقیا ومن  الشرک بریئا لاکافرا ولا شقیا .بعد دو طرف صورت  خودرا  بر خاک  نهاده  وگفت : عفرت وجهی فی التراب وحق لی ان اسجد لک .

وچون  حضرت خواست  بر گردد عایشه  بسوی رختخواب خود شتافت  رسول خدا  آمد دید عایشه نفس میزند فرمود این نفس زدن  چیست مگر ندانستۀ امشب  چه شبی است  شب نیمۀ شعبانست  که در آن روزیها  قسمت می گردد و اجلها و روندگان بحج  در آن نوشته  میشود  وهمانا  خدای تعالی  در این شب از خلق خود  میآمرزد  بیشتر از عدد  موهای بزهای  قبیلۀ کلب  وملائکۀ خود را از آسمان به زمین مکه  میفرستد .

صد بار بگویید سبحان الله والحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر . تا خدای تعالی گناهان گذشته اش را بیامرزد و حاجات دنیا وآخرتش را بر آورد .

دعای کمیل را بخوانید که در این شب وارد شده.

 ابو یحیی گوید به مولایم امام صادق(ع) گفتم بهترین دعا در این شب کدام است فرمود چون نماز عشاء را کردی دو رکعت نماز کن در رکعت اول بعد از حمد سورۀ کافرون و در رکعت دوم بعد از حمد سورۀ توحید را بخوانید و بعد از سلام 33 بار سبحان الله و 33 بار الحمدلله و34 بار الله اکبر بگو بعد دعای (یا من ایه ملجاء العباد.....)  بخوان که در مفاتیح الجنان می باشد و در سجده 20 بار یا رب و 7 بار یا الله و 7 بار لا حول و لا قوةِ الا بالله و 10 بار ماشاءالله و 10 بار لا قوةِ الا بالله بعد صلوات بفرست وحاجت خود را بخواه والله اگر با این عمل به عدد قطرات بارن حاجت خواهی خداوند به کرم عمیم و فضل جسیم خود آنها را به تو می رساند

نمازهای شب نیمۀ شعبان

چهار رکعت در هر رکعت بعد از حمد 10 بار توحید بعد از سلام 10 بار یا رب اغفر لنا و 10 بار یا رب ارحمنا و 10 بار یا رب تب علینا و 21 توحید بخوانید و 10 بار بگویید سبحان الذی یحیی الموتی و یمیت الاحیاء و هو علی کل شئ قدیر.

نمازی دیگر

چهار رکعت نماز که سی نفر از اصحاب امام صادق (ع) آن را از آن حضرت روایت کرده اند و در هر رکعتی بعد از حمد صد بار توحید بخواند و بعد از نماز این دعا را بخواند : اللهم انی الیک فقیر و من عذابک خائف مستجیر اللهم لا تبدل اسمی و لا تغیر جسمی و لا تجهد بلایی و لا تشمت بی اعدائی اعوذ بعفوک من عقابک و اعوذ برحمتک من عذابک و اعوذ برضاک من سخطک واعوذ بک منک جلّ ثنائک انت کما اثنیت علی نفسک وفوق ما یقول القائلون

این نماز 74 هزار گناه را می برد

ابن بابویه از حضرت امام حسن مجتبی (ع) روایت کرده که جبرئیل (ع) بر حضرت رسول(ص) نازل شد و گفت یا محمد امت خود را امر کن که در شب نیمۀ شعبان ده رکعت نماز کنند هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعت بعد از حمد ده بار توحید بخوانند پس به سجده روند و در سجده گویند: اللهم لک سجد سوادی و خیالی و بیاضی یا عظیم کل عظیم اغفر لی ذنبی العظیم فأنه لایغفر غیرک یا عظیم . پس هر کس این عمل را به جا آورد خداوند 74 هزار گناه را از او محو کنند ومانند آن حسنه در نامۀ عمل او بنویسد و از پدر و مادرش هفتاد هزار گناه را محو نماید.

نمازی دیگر عامه و خاصه از آن حضرت روایت کرده اند که فرمود شب نیمۀ شعبان در خواب دیدم جبرئیل )ع) بر من نازل شد و گفت ای محمد آیا در این شب به خواب مروی؟ گفتم این چه شبی است گفت شب نیمۀ شعبان است پس مرا برخیزانید و به سوی قبرستان بقیع برد و گفت سر به سوی آسمان بلند کن این شبی است که درهای آسمان گشوده می شود یعنی درهای رحمت و درهای آمرزش گناهان و درهای فضل و احسان و درهای توبه و درهای نعمت و درگاه جود و بخشش ، و خداوند از بندگان در این شب به عدد موهای چهار پایان و پشمهای آنها می آمرزد ای محمد هر که در این شب صد رکعت نماز بخواند هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعت بعد از حمد ده بار توحید بخواند و چون از همه فارغ شود ده بار آیۀ الکرسی و ده بار حمد و صد بار سبحان الله گوید حق تعالی صد گناه کبیرۀ مهلکه او را بیامرزد و بعدد هر سوره و تسبیح قصری در بهشت به او عطا کند و شفاعت او را در حق صد نفر از اهل خانۀ او و خویشانش قبول کندو او را در ثواب شهداء شریک کند و ثواب روزه داران اینماه و عبات کنندکان این ماه را به او عطا کند و بدون اینکه از مزد آنها چیزی کم کند پس این شب را احیاء کن ای محمد امت خود را امر کن.

 نماز جعفر در شب پانزدهم

حسن بن فضال گفت ازحضرت امام رضا(ع) از شب پانزدهم شعبان پرسیدم فرمود آن شبی است که خداوند در آن بندگانی از آتش دوزخ می رهاند و در آن گناهان بزرگ را می آمرزد عرض کردم آیا در آن نماز بیشتری بر سایر شبها هست فرمود در آن نیست جز چیزی که وظیفه باشد و ولی اگر دوست داری در آن عملی انجام دهی بر تو باد به نماز جعفر بن ابی طالب و در آن شب ذکر خدا و استغفار زیاد کن زیرا پدرم می فرمود در آن دعا مستجاب است .

16 – نماز شب شانزدهم: سید اجل ابن طاووس علیه الرحمه از رسول خدا روایت کرده که هر کس در شب شانزدهم شعبان دو رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد یک بار آیۀ الکرسی و یازده بار توحید بخواند به من فرمود هر کس این دو رکعت را بخواند به او عطا کنم مثل آنچه بر نبوت تو بخشم و برای او در بهشت هزار قصر بنا می شود.

17 – آمرزش است : فرمود هر که در شب هفدهم دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت بعد از حمد هفتاد و یک بار توحید بخواند و چون فارغ شود 70 بار استغفار کند از جای خود بر نخیزد جز آنکه خداوند او را بیامرزد و بر وی گناهی نوشته نمی شود

18- این نماز شقاوت را می برد : فرمود هر که در شب هجدهم ده رکعت نماز گذارد هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعت بعد از حمد پنج بار توحید را بخواند خداوند هر حاجت که در این شب خواسته باشد برآورد و اگر شقی باشد خداوند او را سعید گرداند و اگر در آن سال بمیرد شهید می میرد.

19- برای والدین نافع است: فرمود هر در شب نوزدهم دو رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد پنج بار (قل اللهم مالک الملک............... بغیر حساب) از آیۀ 26 و 27 از سورۀ آل عمران بخواند خداوند گناهان گذشته و آیندۀ او را می آمرزد و آنچه نماز بعد از آن گذارد قبول می کند و اگر والدین او در آتش باشند آزاد نماید.

20- جای خود را در بهشت می بیند : فرمود هر که در شب بیستم چهار رکعت نماز گذارد در هر رکعت بعد از حمد پانزده بار ( اذا جاء نصرالله و الفتح......) بخواند به آن خدایی که مرا به حق فرستاده از دنیا نرود مگر آنکه مرا در خواب ببیند و جای خود را در بهشت می بیند و با کرام برره محشور می شود.

21- نماز شب بیست و یکم :فرمود هر که در شب بیست و یکم هشت رکعت نماز گذارد ( هر دو رکعت به یک سلام) در هر رکعت بعد از حمد هر یک از توحید و معوذتین را یک بار بخواند خداوند به عدد ستارگان آسمان برای او حسنات نویسد و به عدد آن درجات بلند کند و سیئات محو نماید.

22- نماز شب بیست و دوم : فرمود هر که در شب بیست و دوم دو رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد هر یک از سوره های کافرون و توحید را پانزده بار بخواند  خداوند نام او را در اسماء صدیقین می نویسد و در روز قیامت در زمرۀ مرسلین می آید و او در پناه پروردگار باشد.

23- شرح صدر در این نماز است : فرمود هر که در شب بیست و سوم سی رکعت ( هر دو رکعت به یک سلام) نماز کند در هر رکعت بعد از حمد یک بار سورۀ زلزال بخواند خداوند غل و غش را از دل او بر دارد و از جمله کسانمی باشد که خداوند شرح صدر برای آنها از اسلام عطا نموده و محشور می شود در حالی که روی او مانند بدر باشد.

24- با این نماز خود را از آتش برهانید: فرمود هر که در شب بیست وچهارم دو رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد ده بار اذا جاء نصر الله و الفتح را بخواند او را به آزاد کردن از آتش و از عذاب قبر و حساب آسان و زیارت و نوح و پیغمبران و شفاعت گرامی بدارد.

25-شب بیست و پنجم : فرمود هر کس در این شب ده رکعت نماز گذارد ( هر دو رکعت به یک سلام) در هر رکعت بعد از حمد یک بار الهیکم التکاثر بخواند خداوند ثواب آمرین به معروف و ناهین از منکر و مزد هفتاد پیغمبر به او می بخشد.

26- نماز شب بیست و ششم : فرمود هر که در این شب ده رکعت نماز کند (هر دو رکعت به یک سلام) در هر رکعت بعد از حمد ده بار (آمن الرسول.........) آیه285 از سورۀ بقره  بخواند خداوند او را از آفات دنیا و آخرت معاف کند و در روز قیامت شش نور به او بخشد .

27- نماز شب بیست و هفتم : فرمود هرکس در این شب دو رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد ده بار سورۀ الاعلی ( سبح اسم ربک.......) بخواند خداوند هزار هزار حسنه برای او می نویسد و هزار هزار سیئه از او محو نماید و هزار هزار درجه بلند فرماید و تاجی از نور ب سرش می گذارد.

28- نماز شب بیست و هشتم: فرمود هر کس در این شب چهار رکعت نماز گذارد (هر دو رکعت به یک سلام) در هر رکعت بعد از حمد هر یک از توحید و معوذتین را یک بار بخواند از قبر برخیزد در حالی که رویش مانند بدر باشد و خداوند اهوال روز قیامت را از وی دفع کند .

29- نماز شب بیست و نهم : فرمود هر که در شب بیست و نهم ده رکعت نماز کند (هر دو رکعت به یک سلام)  بعد از حمد ده بار( الهیکم التکاثر....) و ده بار سورۀ فلق و ده بار سورۀ الناس و ده بار سورۀ توحید بخواند خداوند مزد مجتهد به او بخشد ومیزانش سنگین و حسابش سبک و مثل برق خاطف از صراط می گذرد.

30- نماز شب سی ام شعبان: فرمود هر کس در شب سی ام دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت بعد از حمد ده بار سورۀ الاعلی بخواند و چون فارغ شود صد بار صلوات بفرستد قسم به خدایی که  مرا به حق به نبوت فرستاده خداوند برای او در جنة النعیم هزار هزار شهر بلند می کند و اگر اهل آسمانها و زمین به شمردن مزد آن گرد آیند قادر نمی شوند و خداوند هزار حاجت او را بر آورد.

 

 نماز جمعۀ آخر شعبان

جمعۀ آخر شعبان  ما بین نماز ظهر وعصر هشت  رکعت  نماز بخواند (هر دو رکعت به یک سلام)  در هر رکعت  بعد از حمد پنج بار سورۀ قدر وپنج بار توحید و پنج بار  الم نشرح بعد از همه یک بار  این دعا را بخواند :اللهم یا اکرم من کل کریم  ویا اسرع مجیب ویا اقرب سمیع اشرکنی فی جمیع ما اعطیت عبادک فی هذا الیوم  وما قبله  وما بعده  بحق محمد وآله واصحابه  وبحق القران العظیم  آمین آمین برحمتک یا ارحم   الراحمین .وسزاوار است  جمعۀ آخر شعبان  انسان در دعا  واستغفار وتوبه وانابه کوشش کند.

دعای روزهای آخر شعبان: در روایت است که هر کس سه روز آخر شعبان را روزه بگیرد و به رمضان وصل کند حق تعالی ثواب روزۀ دو ماه متوالی برایش می نویسد و آخرهای شعبان این دعا را زیاد بخواند اَللهُمَّ اِن لَم تَکُن غَفَرتَ لَنا فیما مضی مِن شَعبانٍ فَاغفِرلَنا فیما بَقِیَ مِنهُ همانا که خداوند در این ماه آزاد می کند بنده های بسیار را از آتش به حرمت ماه رمضان... 

 

]]>
نمازهای ماه شعبان 2012-12-12T21:36:27+01:00 2012-12-12T21:36:27+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/61 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد                                          ماه شعبان 97 بحار79: صفوان جمال می گوید امام صادق به من فرمود هر کس دور تو است بروزۀ شعبان وادار کن گفتم در آن فضیلتی است فرمود آری رسول خدا هرگاه هلال شعبان را می دید امر می کرد منادی در مدینه ندا کند (( یا اَهلَ یَثرِبَ اِنّی رَسُولُ الله

                                         ماه شعبان

97 بحار79:

صفوان جمال می گوید امام صادق به من فرمود هر کس دور تو است بروزۀ شعبان وادار کن گفتم در آن فضیلتی است فرمود آری رسول خدا هرگاه هلال شعبان را می دید امر می کرد منادی در مدینه ندا کند (( یا اَهلَ یَثرِبَ اِنّی رَسُولُ اللهِ اِلَیکُم اَلا اِنِّ شَعبانَ شَهری فَرَحِمَ اللهُ مَن اَعانَنی عَلی شَهری)) ای مردم مدینه من رسول خدایم به سویتان آگاه باشید شعبان ماه من است خدا رحمت کند کسی را که (با روزه) بر ماه من کمک کند بعد حضرت گفت امیرالمومنین می فرمود از زمانیکه منادی رسول خدا را شنیدم روزۀ شعبان از من فوت نشد و انشاالله تا زنده ام فوت نخواهد شد بعد فرمود روزۀ دو ماه  پی در پی توبه است از خداوند......

 

                      نماز شب اول شعبان

رسول خدا صلی الله علیه وآله هر کس در شب اول شعبان صد رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد یک بار توحید بخواند و چون از نماز فارغ شد  پنجاه بار حمد  بخواند سوگند به آن خداییکه مرا به نبوت مبعوث کرد که چون این نماز را بگذارد و روزه بدارد خداوند از او شرّ اهل آسمان و شرّ اهل زمین را و شرّ شیطان و سلاطین را دفع نماید و هفتاد هزار گناه کبیرۀ او را بیامرزد و عذاب قبر را از وی بر می دارد و نکیر ومنکر او را نترساند و از قبرش بیرون آید و صورت او مثل ماه شب چهارده باشد و بر صراط مثل برق بگذرد و نامۀ عملش را بدست راستش می دهند.

نماز دیگر :

آن حضرت فرمود هر کس در شب اول شعبان دوازده رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد پانزده بار توحید بخواند خداوند به او ثواب دوازده هزار شهید به او عطا کند و برای او عبادت دوازده هزار سال نویسد و از گناهان خود پاک شود مثل روزیکه از مادر متولد شده و بعد از هر آیه ای که در قرآن است قصری در بهشت برای او عطا فرماید.

نماز دیگر :

که مزدش زیاد است و نیز فرمود هر که در شب اول شعبان دو رکعت نماز کند و در هر رکعت بعد از حمد سی بار توحید بخواند و بعد از سلام بگوید (( اَللّهُمَّ هذا عَهدی عِندَکَ اِلی یَومِ القِیمَةِ )) از شیطان و اعوان او محفوظ ماند و خداوند مزد صدیقین به او عطا کند.

 

اعمال سه شب اول و روز اول

و نیز فرمود هر کس سه روز اول شعبان روزه بدارد وشبهای انهارابعبادت قیام کند ( ودر آن سه شب ) دورکعت نماز بیک حمد وپانزده توحید بخواند خداوند شر اهل آسمانها وزمینها را و شر هر سلطان جائری را از وی دور کند وقسم  بخدائی که مرا بحق نبوت فرستاده که خدای تعالی هفتاد هزار گناه کبیرۀ او که بین خود وخدا کرده آمرزد وعذاب و شدائد قبر را از او دور کند .

نمازشب دوم شعبان : رسول خدا فرمود هرکه درشب دوم شعبان پنجاه رکعت نماز کند بعد ازحمد هریک از توحید ومعوذتین را یکبار بخواند خداوند متعال فرشتگان کرام الکاتبین  را فرماید که تا یک سال  گناهی برای او ننویسند وخداوند بهرۀ  برای او در عبادت اهل آسمان وزمین  قرار میدهد و فرموده قسم  به آن خدائیکه  مرا به نبوت  مبعوث  نموده  که  قیام وعبادت این  شب را ترک  نمیکند مگر شقی یا منافق یا فاجر.

نماز شب سوم شعبان: فرمود هرکس در شب سوم شعبان دورکعت نماز گذارد ودر هر رکعت  بعداز حمد بیست و پنج بار توحید بخواند خداوند برای او در روز قیامت هشت در بهشت را بگشاید وهفت در جهنم می بندد وهزار حله وتاج برای او می پوشاند و روز سوم روزه اش خوب است و دعائی وارد است .

4- هزار سال عبادت  ونیز فرمود هر در شب چهارم شعبان  دو رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد بیست  وپنج بار توحید را بخواند خداوند به هر رکعتی  ثواب هزار هزار سال برای او نویسد  وبه هر سورۀ هزار شهر از برای او بنا کند وثواب هزار هزار شهید بروی عطا میفرماید .

5- نماز شب پنجم  ونیز  فرمود ه هرکه در شب پنجم شعبان  دو رکعت  نماز کند  ودرهر رکعت  بعد از حمد پانصد توحید بخواند  بعد از سلام  هفتاد صلوات  فرستد خداوند هزار حاجت از حوائج  دنیا وآخرت او را بر آورد و به عدد ستارگان  آسمان شهری  در بهشت  به او عطا فرماید .

6-نماز شب ششم  فرمود هر که در شب ششم شعبان  چهار رکعت  نماز گذارد  در هر رکعت  بعد از حمد پنجاه بار توحید را بخواند  خداوند روح  او را به سعادت  قبض میکند  وقبر او را وسیع  نماید وچون از قبر بیرون آید رویش  مانند  ماه  می درخشد وگوید : اشهد ان لااله الاالله وان محمداًعبده و رسوله .

7- نماز شب هفتم  آن حضرت  فرموده  هرکه  درشب هفتم  شعبان  دو رکعت نماز گذارد  ودر رکعت اول  بعد از حمد صد بار توحید  ودررکعت دوم  بعداز حمد  صد بار آیه الکرسی  فرمود هر مومن و مومنه ای که این  نماز را بخواند خداوند دعای اورا  مستجاب کند وحوائج او را بر آورد و درهر روز ثواب  شهیدی برای او مینویسد  ودر وی  گناهی  نمی ماند ودر مصباح کفعمی  در  رکعت  دوم  یک آیه الکرسی  ودر زاد المعاد  در هر رکعت صد  توحید .

8-آمرزش گناهنست :

 

فرمود هر که در شب هشتم شعبان  دو رکعت نماز گذارد  ودررکعت اول  بعد از حمد یک بار آمن الرسول  تا آخر سورۀ بقره  ودررکعت دوم  بعد ازحمد یک بار  قل انما انا بشر مثلکم  آخر سورۀ کهف وپانزده بار توحید  بخواند اگر گناهانش  بیشتر از کف  دریاها  باشد خداوند اورا ازدنیا بیرون  نمی برد  مگر پاکیزه و گویا  تورات وانجیل و زبور و قرآن خوانده باشد (بشرط تقوی ).

9- مزد دوازده شهید دارد:  فرمود  هرکه درشب نهم شعبان چهار رکعت نماز گذارد ودرهررکعت  بعد از حمد  ده بار  اذا جاء نصر الله والفتح  بخواند  بدن او را بر آتش جهنم  حرام  کند  البته و بشمارۀ آیه که میخواند  مزد دوازده  شهید از شهدای بدر و مزد علماء رابه او عطا کند .

10- مزد هزار حسنه: فرمود  هرکه در شب دهم شعبان  چهار رکعت  نماز کند  ودر هر رکعت بعد از حمد یک بار آیه الکرسی  وسه   بار  انا اعطیناک الکوثر  بخواند خداوند بفرشتگان خود فرماید  صد هزار حسنه  برای او بنویسید  وصد هزار درجه بلند کنید  وصد هزار در برای او بگشائید وهیچگاه بر وی نبندید  وخداوند  اوراو والدین اورا می آمرزد .

11- هشت روضۀ بهشت است : ازآن حضرت  منقول است  که        هر کس  در شب  یازدهم شعبان  هشت رکعت  نماز کند  ودرهررکعتی بعد از حمد ده بار سورۀ کافرون بخواند  قسم بخداوند یکه  مرا بحق  به نبوت فرستاده که  هیچ مؤمنی  کامل  الایمان  این نماز را میگذارد مگر آنکه خداوند  به هر رکعتی  یک روضه از ریاض  بهشت  به او بخشد .

12- آمرزش جهل سال : فرمودهرکه در شب دوازدهم شعبان  دوازده رکعت نماز کند  و در هر رکعت  بعداز حمد ده بار الهیکم التکاثر بخواند خداوند گناه  چهل سالۀ او را  بیامرزد  وچهل درجه برایش بلند کند و چهل هزار ملک برای او آمرزش خواهند  وبرای اوست مزد کسی که شب قدر را درک کرده .

13- برات آزادی : فرمود  هرکه در شب  سیزدهم  شعبان  دو رکعت نماز کند  ودر هر رکعت بعد از حمد  یک بار سورۀ والتین  بخواند  گویا  دویست بنده از فرزندان اسماعیل آزاد کرده  واز گناهان خود پاک  میشود  مانند روزی که از مادر متولد شده وخداوند برات آتش جهنم  برایش  عطا کند  وبا حضرت رسول وابراهیم خلیل علیهما السلام  رفیق شود .

از نماز ایام البیض غفلت  نشود : شب سیزده  دو رکعت  در هر رکعت بعد از حمد یس و تبارک وتوحید .وشب چهاردهم چهار رکعت وشب پانزدهم شش رکعت  بنحو مذکور ومزد آن  مذکور شد .

14- ثواب نماز شب چهارده : فرمود هر که در شب چهاردهم شعبان  چهار رکعت  نماز کند  ودر هر رکعت بعد از حمد پنج بار والعصر بخواند خداوند ثواب نماز گذارده از عهد آدم تا روز قیامت  برای او نویسد وروز قیامت  مبعوث  و محشور میشود در حالیکه  رویش از آفتاب و ماه  روشن تر باشد وآمرزیده گردد  .

                                

]]>
اعمال ماه شعبان المعظم 2012-11-13T21:39:47+01:00 2012-11-13T21:39:47+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/62 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد دعاهای سی روز ماه مبارک رمضان 2012-07-27T21:20:04+01:00 2012-07-27T21:20:04+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/14 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد دعاهای سی روز ماه مبارک رمضان: دعاى روز اول  بسم الله الرحمن الرحیماللهمَ اجْعلْ صِیامی فیه صِیام الصّائِمینَ وقیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ ونَبّهْنی فیهِ عن نَومَةِ الغافِلینَ وهَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ واعْفُ عنّی یا عافیاً عنِ المجْرمینَ . خدایا قرار بده روزه مرا در آن روزه داران واقعى و قیام و عبادتم در آن قیام شب زنده داران و بیدارم نما در آن از خواب بى خبران و ببخش به من جنایتم را در این روز اى معبود جهانیان و در گذر از من اى بخشنده جنایات کاران . دعاى روز دوم بسم ال

دعاهای سی روز ماه مبارک رمضان:

دعاى روز اول 
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمَ اجْعلْ صِیامی فیه صِیام الصّائِمینَ وقیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ ونَبّهْنی فیهِ عن نَومَةِ الغافِلینَ وهَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ واعْفُ عنّی یا عافیاً عنِ المجْرمینَ .خدایا قرار بده روزه مرا در آن روزه داران واقعى و قیام و عبادتم در آن قیام شب زنده داران و بیدارم نما در آن از خواب بى خبران و ببخش به من جنایتم را در این روز اى معبود جهانیان و در گذر از من اى بخشنده جنایات کاران .


دعاى روز دوم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الى مَرْضاتِک وجَنّبْنی فیهِ من سَخَطِک ونَقماتِک ووفّقْنی فیهِ لقراءةِ آیاتِک برحْمَتِک یا أرْحَمَ الرّاحِمین .

خدایا نزدیک کن مرا در این ماه به سوى خوشنودیت و برکنارم دار در آن از خشم و انتقامت و توفیق ده مرا در آن براى خواندن آیات قرآن به رحمت خودت اى مهربان ترین مهربانان .

دعاى روز سوم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقنی فیهِ الذّهْنَ والتّنَبیهَ وباعِدْنی فیهِ من السّفاهة والتّمْویهِ واجْعَل لی نصیباً مِنْ کلّ خَیْرٍ تُنَزّلُ فیهِ بِجودِک یا أجْوَدَ الأجْوَدین .

خدایا روزى کن مرا در آنروز هوش و خودآگاهى را و دور بدار در آن روز از نادانى و گمراهى و قرار بده مرا بهره و فایده از هر چیزى که فرود آوردى در آن به بخشش خودت اى بخشنده ترین بخشندگان .

دعاى روز چهارم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ قوّنی فیهِ على إقامَةِ أمْرِک واذِقْنی فیهِ حَلاوَةَ ذِکرِک وأوْزِعْنی فیهِ لأداءِ شُکرَک بِکرَمِک واحْفَظنی فیهِ بِحِفظْک وسِتْرِک یا أبْصَرَ النّاظرین .

خدایا نیرومندم نما در آن روز به پا داشتن دستور فرمانت و بچشان در آن شیرینى یادت را و مهیا کن مرا در آنروز راى انجام سپاس گذاریت به کرم خودت نگهدار مرا در این روز به نگاه داریت و پرده پوشى خودت اى بینا ترین بینایان .

دعاى روز پنجم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ من المُسْتَغْفرینَ واجْعَلْنی فیهِ من عِبادَک الصّالحینَ القانِتین واجْعَلْنی فیهِ من اوْلیائِک المُقَرّبینَ بِرَأفَتِک یا ارْحَمَ الرّاحِمین .

خدایا قرار بده در این روز از آمرزش جویان وقرار بده مرا در این روز از بندگان شایسته و فرمانبردارت و قرار بده مرا در این روز از دوستان نزدیکت به مهربانى خودت اى مهربان ترین مهربانان .

دعاى روز ششم
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ لا تَخْذِلْنی فیهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِک ولا تَضْرِبْنی بِسیاطِ نَقْمَتِک وزَحْزحْنی فیهِ من موجِباتِ سَخَطِک بِمَنّک وأیادیک یا مُنْتهى رَغْبةَ الرّاغبین .

خدایا وا مگذار مرا در این روز در پى نافرمانیت روم و مزن مرا با تازیانه کیفر و دور و برکنارم بدار از موجبات خشمت بحق احسان و نعمت هاى بى شمار تو اى حد نهایى علاقه و اشتیاق مشتاقان .

دعاى روز هفتم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اعنّی فیهِ على صِیامِهِ وقیامِهِ وجَنّبنی فیهِ من هَفَواتِهِ وآثامِهِ وارْزُقْنی فیهِ ذِکرَک بِدوامِهِ بتوفیقِک یا هادیَ المُضِلّین .

خدایا یارى کن مرا در این روز بر روزه گرفتن و عبادت و برکنارم دار در آن از بیهودگى و گناهان و روزیم کن در آن یادت را براى همیشه به توفیق خودت اى راهنماى گمراهان

دعاى روز هشتم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقنی فیهِ رحْمَةَ الأیتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الکرامِ بِطَوْلِک یا ملجأ الآمِلین .

خدایا روزیم کن در آن ترحم بر یتیمان و طعام نمودن بر مردمان و افشاء سلام و مصاحبت کریمان به فضل خودت اى پناه آرزومندان .

دعاى روز نهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ نصیباً من رَحْمَتِک الواسِعَةِ واهْدِنی فیهِ لِبراهِینِک السّاطِعَةِ وخُذْ بناصیتی الى مَرْضاتِک الجامِعَةِ بِمَحَبّتِک یا أمَلَ المُشْتاقین .

خدایا قرار بده برایم در آن بهره اى از رحمت فراوانت و راهنمائیم کن در آن به برهان و راه هاى درخشانت و بگیر عنانم به سوى رضایت همه جانبه ات بدوستى خود اى آرزوى مشتاقان .

دعاى روز دهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعلنی فیهِ من المُتوکلین علیک واجْعلنی فیهِ من الفائِزینَ لَدَیْک واجْعلنی فیهِ من المُقَرّبینَ الیک بإحْسانِک یاغایَةَ الطّالِبین .

خدایا قرار بده مرا در این روز از متوکلان بدرگاهت و مقرر کن در آن از کامروایان حضرتت و مقرر فرما در آن از مقربان درگاهت به احسانت اى نهایت همت جویندگان .

دعاى روز یازدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ حَبّبْ الیّ فیهِ الإحْسانَ وکرّهْ الیّ فیهِ الفُسوقَ والعِصْیانَ وحَرّمْ علیّ فیهِ السّخَطَ والنّیرانَ بِعَوْنِک یا غیاثَ المُسْتغیثین .

خدایا دوست گردان بمن در این روز نیکى را و ناپسند بدار در این روز فسق و نافرمانى را و حرام کن بر من در آن خشم و سوزندگى را به یاریت اى دادرس داد خواهان .

دعاى روز دوازدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ زَیّنّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرنی فیهِ بِلباسِ القُنوعِ والکفافِ واحْمِلنی فیهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّی فیهِ من کلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِک یا عِصْمَةَ الخائِفین .

خدایا زینت ده مرا در آن با پوشش و پاکدامنى و بپوشانم در آن جامه قناعت و خوددارى و وادارم نما در آن بر عدل و انصاف و آسوده ام دار در آن از هر چیز که مى ترسم به نگاهدارى خودت اى نگه دار ترسناکان .

دعاى روز سیزدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرنی فیهِ على کائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْنی فیهِ للتّقى وصُحْبةِ الأبْرارِ بِعَوْنِک یا قُرّةَ عیْنِ المَساکین .

خدایا پاکیزه ام کن در این روز از چرک و کثافت و شکیبائیم ده در آن به آنچه مقدر است شدنى ها و توفیقم ده در آن براى تقوى و هم نشینى با نیکان به یاریت اى روشنى چشم مستمندان .

دعاى روز چهاردهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ ولا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ بِعِزّتِک یا عزّ المسْلمین .

خدایا مؤاخذه نکن مرا در این روز به لغزش ها و درگذر از من در آن از خطا ها و بیهودگی ها و قرار مده مرا در آن نشانه تیر بلا ها و آفات اى عزت دهنده مسلمانان

دعاى روز پانزدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ طاعَةَ الخاشِعین واشْرَحْ فیهِ صَدْری بإنابَةِ المُخْبتینَ بأمانِک یا أمانَ الخائِفین .

خدایا روزى کن مرا در آن فرمانبردارى فروتنان و بگشا سینه ام در آن به بازگشت دلدادگان به امان دادنت اى امان ترسناکان .

دعاى روز شانزدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْنی فیهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِنی فیهِ بِرَحْمَتِک الى دارِ القَرارِبالهِیّتَک یا إلَهَ العالَمین .

خدایا توفیقم ده در آن به سازش کردن نیکان و دورم دار در آن از رفاقت بدان و جایم ده در آن با مهرت به سوى خانه آرامش به خدایى خودت اى معبود جهانیان .

دعاى روز هفدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اهْدِنی فیهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْضِ لی فیهِ الحَوائِجَ والآمالِ یا من لا یَحْتاجُ الى التّفْسیر والسؤالِ یا عالِماً بما فی صُدورِ العالَمین صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین .

خدایا راهنمائیم کن در آن به کار هاى شایسته و اعمال نیک و برآور برایم حاجت ها و آرزو هایم اى که نیازى به سویت تفسیر و سؤال ندارد اى داناى به آنچه در سینه هاى جهانیان است درود فرست بر محمد و آل او پاکیزگان .

دعاى روز هیجدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحارِهِ ونوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ وخُذْ بِکلّ أعْضائی الى اتّباعِ آثارِهِ بِنورِک یا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفین .

خدایا آگاهم نما در آن براى برکات سحر هایش و روشن کن در آن دلم را به پرتو انوارش و بکار به همه اعضایم به پیروى آثارش به نور خودت اى روشنى بخش دل هاى حق شناسان

دعاى روز نوزدهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ وفّرْ فیهِ حَظّی من بَرَکاتِهِ وسَهّلْ سَبیلی الى خَیْراتِهِ ولا تَحْرِمْنی قَبولَ حَسَناتِهِ یا هادیاً الى الحَقّ المُبین .

خدایا زیاد بگردان در آن بهره مرا از برکاتش و آسان کن راه مرا به سوى خیر هایش و محروم نکن ما را از پذیرفتن نیکى هایش اى راهنماى به سوى حق آشکار .

دعاى روز بیستم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّی فیهِ أبوابَ النّیرانِ وَوَفّقْنی فیهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ یا مُنَزّلِ السّکینةِ فی قُلوبِ المؤمِنین .

خدایا بگشا برایم در آن در هاى بهشت و ببند برایم در هاى آتش دوزخ را و توفیقم ده در آن براى تلاوت قرآن اى نازل کننده آرامش در دل هاى مؤمنان .

دعاى روز بیست و یکم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ الى مَرْضاتِک دلیلاً ولا تَجْعَل للشّیْطان فیهِ علیّ سَبیلاً واجْعَلِ الجَنّةِ لی منْزِلاً ومَقیلاً یا قاضی حَوائِجَ الطّالِبین .

خدایا قرار بده برایم در آن به سوى خوشنودى هایت راهنمایى و قرار مده شیطان را در آن بر من راهى و قرار بده بهشت را برایم منزل و آسایشگاه اى برآورنده حاجت هاى جویندگان

دعاى روز بیست و دوم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَک وأنزِل علیّ فیهِ بَرَکاتِک وَوَفّقْنی فیهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِک واسْکنّی فیهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِک یا مُجیبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّین .

خدایا بگشا به رویم در این ماه در هاى فضلت و فرود آر برایم در آن برکاتت را و توفیقم ده در آن براى موجبات خوشنودیت و مسکنم ده در آن وسط هاى بهشت اى اجابت کننده خواسته ها و دعا هاى بیچارگان .

دعاى روز بیست و سوم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اغسِلْنی فیهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْنی فیهِ من العُیوبِ وامْتَحِنْ قَلْبی فیهِ بِتَقْوَى القُلوبِ یا مُقیلَ عَثَراتِ المُذْنِبین .

خدایا بشوى مرا در این ماه از گناه و پاکم نما در آن از عیب ها و آزمایش کن دلم را در آن به پرهیزکارى دل ها اى چشم پوش لغزش هاى گناهکاران .

دعاى روز بیست و چهارم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ إنّی أسْألُک فیه ما یُرْضیک وأعوذُ بِک ممّا یؤذیک وأسألُک التّوفیقَ فیهِ لأنْ أطیعَک ولا أعْصیک یا جَوادَ السّائلین .

خدایا من از تو می خواهم در آن آنچه تو را خوشنود کند و پناه مى برم بتو از آنچه تو را بیازارد و از تو خواهم توفیق در آن براى اینکه فرمانت برم و نافرمانى تو ننمایم اى بخشنده سائلان

دعاى روز بیست و پنجم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِک ومُعادیاً لأعْدائِک مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبیائِک یا عاصِمَ قُلوبِ النّبییّن .

خدایا قرار بده در این روز دوست دوستانت و دشمن دشمنانت و پیرو راه و روش خاتم پیغمبرانت اى نگهدار دل هاى پیامبران .

دعاى روز بیست و ششم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَل سَعْیی فیهِ مَشْکوراً وذَنْبی فیهِ مَغْفوراً وعَملی فیهِ مَقْبولاً وعَیْبی فیهِ مَسْتوراً یا أسْمَعِ السّامعین .

خدایا قرار بده کوشش مرا در این ماه قدردانى شده و گناه مرا در این ماه آمرزیده و کردارم را در آن مورد قبول و عیب مرا در آن پوشیده اى شنواترین شنوایان .

دعاى روز بیست و هفتم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ القَدْرِ وصَیّرْ أموری فیهِ من العُسْرِ الى الیُسْرِ واقْبَلْ مَعاذیری وحُطّ عنّی الذّنب والوِزْرِ یا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحین .

خدایا روزى کن مرا در آن فضیلت شب قدر را و بگردان در آن کار هاى مرا از سختى به آسانى و بپذیر عذر هایم و بریز از من گناه و بار گران را اى مهربان به بندگان شایسته خویش .

دعاى روز بیست و هشتم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ وفّر حظّی فیهِ من النّوافِلِ واکرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فیهِ وسیلتی الیک من بینِ الوسائل یا من لا یَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّین .

خدایا زیاد کن بهره مرا در آن از اقدام به مستحبات و گرامى دار در آن به حاضر کردن و یا داشتن مسائل و نزدیک گردان در آن وسیله ام به سویت از میان وسیله ها اى آنکه سرگرمش نکند اصرار و سماجت اصرار کنندگان .

دعاى روز بیست و نهم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین .

خدایا بپوشان در آن با مهر و رحمت و روزى کن مرا در آن توفیق و خوددارى و پاک کن دلم را از تیرگی ها و گرفتگى هاى تهمت اى مهربان به بندگان با ایمان خود .

دعاى روز سی ام

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ اجْعَلْ صیامی فیهِ بالشّکرِ والقَبولِ على ما تَرْضاهُ ویَرْضاهُ الرّسولُ مُحْکمَةً فُروعُهُ بالأصُولِ بحقّ سَیّدِنا محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین والحمدُ للهِ ربّ العالمین .

خدایا قرار بده روزه مرا در این ماه مورد قدردانى و قبول بر طبق خوشنودى تو و پسند رسول تو باشد و استوار باشد فرعش بر اصل به حق آقاى ما محمد و خاندان پاکش و ستایش خاص پروردگار جهانیان است .
  

]]>
اعمال ماه رمضان 2012-07-27T20:33:03+01:00 2012-07-27T20:33:03+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/5 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد                                                         اعمال ماه رمضان                نماز شبهای ماه رمضان نمازشب اول: حارث همدانی از علی ابن ابی طالب (ع) از  

                                                      اعمال ماه رمضان

 

 

           نماز شبهای ماه رمضان

نمازشب اول: حارث همدانی از علی ابن ابی طالب (ع) از فضایل رمضان و فضایل نماز در آن پرسید فرمود هر کس در شب اول رمضان چهار رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد 15بار توحید بخواند خدای تعالی به او ثواب صدیقین وشهدا بخشد و تمام گناهانش را بیامرزد و روز رستاخیز از فائزین باشد.

شب دوم: چهار رکعت دارد در هر رکعت بعد از حمد 20 بارسورۀ قدر بخواند خداوند برایش جمیع گناهانش را آمرزد و روزی او را وسعت دهد و بدی سال او را کفایت نماید

شب سوم: ده رکعت نماز دارد در هر رکعت  بعد از حمد پنجاه سورۀ توحید بخواند منادی از جانب  خدای عزَّوجَلَ ندا کند  آگاه باشید  فلان ابن فلان  عتیق  خدا ست از آتش  وابواب آسمانها  برایش  باز گردد  وهر که آن شب را اِحیاءِ کند  خدا او را  بیامرزد .

 شب چهارم:  هشت رکعت نماز دارد  در هر رکعت  بعد از حمد  بیست سورۀ قدر را بخواند  خدا عمل او را آن شب بلند  کند  مثل  عمل  هفت پیغمبر  از  کسانیکه تبلیغ رسالت پرورگارشرا کرده .

شب پنجم: دو رکعت نماز دارد  در هر رکعت بعد از حمد  پنجاه بار سورۀ توحید را بخواند  وبعد ازفراغ  صد صلوات  بفرستد  روز قیامت  بر در بهشت  بمن برخورد کند .

شب ششم:  چهار رکعت دارد  در هر رکعت بعد از حمد  سورۀ تبارک الذی بیدهِ الملک ..... بخواند  گویا  با شب قدر مصادف شده  وروز ششم دو رکعت بعداز حمد  بیست وپنج بار سورۀ توحید را بخواند .

شب هفتم:  چهار رکعت نماز دارد  در هر رکعت بعد از حمد  سیزده بار سورۀ قدر را بخواند  خداوند  برایش  در بهشت  عدن قصری  از طلا بنا کند  ودر امان خدای تعالی باشد  تا ماه رمضان آینده .

شب هشتم: دو رکعت نماز دارد  درهر رکعت بعد از حمد ده بار سورۀ توحید را  وهزار بار سبحان الله  برایش  هشت  در بهشت باز  گردد  که از هر یک خواهد  داخل  شود .

شب نهم: شش رکعت  نماز دارد  بین نماز مغرب وعشا  در هر رکعت بعد از حمد هفت بار آیة الکرسی وپنجاه بار صلوات بفرستد  فرشتگان عملش را مثل عمل صدیقین وشهداء صالحین بالا برند.

 

شب دهم: بیست رکعت نماز دارد در هر رکعت بعد از حمد وسی توحید خداوند رزقش افرا کند و از فائزین باشد.

شب یازدهم: دو رکعت در هر رکعت حمد و بیست بار سورۀ کوثر آنروز به گناهی بر نخورد و اگرچه ابلیس کوشش خود را بکند..

شب دوازدهم: هشت رکعت در هر رکعت حمد و30بار سورۀ قدر خدای تعالی ثواب شاکرین را به او دهد و روز قیامت از فائزین باشد.

شب سیزدهم: چهار رکعت در هر رکعت حمد و 25بار سورۀ توحید روز قیامت مثل برق خاطف بر صراط بگذرد.

شب چهاردهم: شش رکعت در هر رکعت حمد و 30بار سورۀ زلزلت ، خدا بر او سکرات مرگ و پرسش منکر و نکیر را آسان کند.

شب پانزدهم: صد رکعت در هر رکعت حمد و 10بار سورۀ توحید ، و نیز چهار رکعت در دو سلام در دو رکعت اول حمد و صد بار سورۀ توحید ، و در دو رکعت دوم حمد و پنجاه بار سورۀ توحید بخواند ، خدا گناهش را بیامرزد اگر چه مثل کف دریا و رمل بیابان و ستارگان آسمان و برگ درختان باشد زودتر از چشم به هم زدن با آنچه نزد خداوند است.

  بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com

]]>
نمازهای هر شب ماه رمضان 2012-07-27T18:28:59+01:00 2012-07-27T18:28:59+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/7 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد                          نماز هر شبۀ ماه رمضان رسول خدا فرموده هرکس در هر شب ماه رمضان  دو رکعت نماز  در هر رکعت  بعد از حمد سه توحید بخواند  وبعد ازسلام بگوید (سُبحانَ مَن هُوَ حَفِیظٌ لا یَغفلُ سُبحانَ مَن هُوَ رَحیمٌ لا یَعجلُ سُبحانَ مَن هُوَ قائمٌ لا یَسهُو سُبحانَ مَن هُوَ دائمٌ لا یَلهو )پس تسبیحات  اربعه را هفت بار گوید  بعد بگوید سُبحانکَ سُبحان  

 

                     نماز هر شبۀ ماه رمضان

رسول خدا فرموده هرکس در هر شب ماه رمضان  دو رکعت نماز  در هر رکعت  بعد از حمد سه توحید بخواند  وبعد ازسلام بگوید (سُبحانَ مَن هُوَ حَفِیظٌ لا یَغفلُ سُبحانَ مَن هُوَ رَحیمٌ لا یَعجلُ سُبحانَ مَن هُوَ قائمٌ لا یَسهُو سُبحانَ مَن هُوَ دائمٌ لا یَلهو )پس تسبیحات  اربعه را هفت بار گوید  بعد بگوید سُبحانکَ سُبحانَکَ  سُبحانَکَ  یا عَظیمُ اغف لیَّ  الذنبَ العَظیم ) پس ده صلوات فرستد ( هفتاد هزار گناهشرا خدا بیامرزد ) با خدائیکه مرا بنبوت فرستاده خدای عَزَّ وَجَل بهر رکعتی  هزار فرشته انگیزد که برای او حسنات بنویسند واز او گناهان محو کنند وبرایش  درجات بلند نمایند  وبه او بخشند  مزد  کسیکه هفتاد نفر از آزاد کرده .

 

]]>
اعمال مشترکه ماه رمضان 2012-07-26T21:26:07+01:00 2012-07-26T21:26:07+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/15 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد اعمال مشترکه در این ماه چهار قسم است قسم اول : اعمالی که اختصاص به روز و شب معینی ندارد. ۱) سید بن طاووس روایت کرده از امام جعفر صادق و امام موسی کاظم علیهما السلام که فرمودند می گویی در ماه رمضان از اول تا آخر آن بعد از هر فریضه : أللّهُمَ ارزُقنِی حَجَّ بَیتِکَ الحَرامِ فِی عامِی هذا و فی کُلِّ عامٍ ما اَبقَیتَنِی فی یُسرٍ مِنکَ … در مفاتیح الجنان موجود است      ۲) از رسول خدا صلی الله و علیه و آله وسلم نقل شده که آن حضرت فرمود: هر که در ماه رمضان بعد از هر نماز واجبی اعمال مشترکه در این ماه چهار قسم است

قسم اول : اعمالی که اختصاص به روز و شب معینی ندارد.

۱) سید بن طاووس روایت کرده از امام جعفر صادق و امام موسی کاظم علیهما السلام که فرمودند می گویی در ماه رمضان از اول تا آخر آن بعد از هر فریضه : أللّهُمَ ارزُقنِی حَجَّ بَیتِکَ الحَرامِ فِی عامِی هذا و فی کُلِّ عامٍ ما اَبقَیتَنِی فی یُسرٍ مِنکَ … در مفاتیح الجنان موجود است  

  

۲) از رسول خدا صلی الله و علیه و آله وسلم نقل شده که آن حضرت فرمود: هر که در ماه رمضان بعد از هر نماز واجبی دعای اللهم ادخل علی اهل القبور السرور … را بخواند حق تعالی بیامرزد گناهان او را تا روز قیامت .

۳) بهترین اعمال در شبها و روزهای ماه مبارک رمضان خواندن قرآن است و در روایت وارد شده که هر چیزی را بهاری است و بهار قرآن ماه رمضان است و در ماه های دیگر هر ماهی یک ختم سنّت است و در ماه رمضان در هر سه روز یک ختم سنّت است . علامه مجلسی رحمه الله علیه فرموده که در حدیث است که بعضی از ائمه علیهم السلام در این ماه چهل ختم قرآن و بیشتر از آن می کردند و اگر هر ختم قرآنی را ثوابش را به روح مقدس یکی از چهارده معصوم علیهم السلام هدیه بکند ثوابش مضاعف گردد و از روایتی استفاده می شود اجر چنین کسی آن است که با ایشان باشد در روز قیامت .

۴) در این ماه دعا و صلوات و استغفار بسیار باید نمود و«لا اله الا الله» بسیار باید گفت و روایت شده که امام زین العابدین علیه السلام چون ماه رمضان داخل می شد تکلم نمی کرد مگر به دعا و تسبیح و استغفار و باید اهتمام زیاد به نافله های روز و شب نمود.

قسم دوم: اعمالی که در شبهای ماه مبارک رمضان باید به جا آورد .

۱) افطار است و مستحب است که بعد از نماز مغرب و عشاء افطار کند مگر آنکه ضعف بر او غلبه کند یا جمعی منتظر او باشند.

۲)افطار کند با طعام پاکیزه از حرام و شبهات و بهتر است که با خرمای حلال افطار کند تا ثواب نمازش چهارصد برابر گردد.

۳) در هنگام افطار دعاهای وارده را بخواند از جمله: اللّهُمَ لَکَ صُمتُ وَ عَلی رِزقِکَ اَفطَرتُ و عَلَیکَ تَوَکَّلتُ .

۴)هنگام افطار سوره قدر بخواند.

۵) در وقت افطار صدقه بدهد و افطار دهد روزه داران را اگر چه به چند دانه خرما یا شربتی از آب باشد. از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمود هر مومنی که اطعام کند مومنی را لقمه ای در ماه رمضان ، حق تعالی برای او ثواب کسی که سی بنده مومن را آزاد کرده می باشد و برای او نزد خدا یک دعای مستجاب می باشد.

۶) هرکس میخواهد گناهان چهل سال او آمرزیده شود بخواند دعای اللّهُمَّ رَبَّ شَهرِ رَمَضَانَ الَّذِی اُنزِلَت فِیهِ القُرآن وَ افتَرَضتَ علی عِبادِک ……. در مفاتیح الجنان موجود است .

۷) خواندن دعای افتتاح.

****مستحب است در هر شب ماه رمضان دو رکعت نماز در هر رکعت « حمد » و « توحید» سه مرتبه و چون سلام را داد بگوید : سُبحانَ مَن هُوَ حَفیظٌ لا یَغفُل سُبحانَ مَن هُوَ الرَّحیمُ لا یَعجَلُ سُبحانَ مَن هُوَ قائِمٌ لا یَسهُو سُبحانَ مَن هُوَ دائِمٌ لا یَلهُو سپس بگوید تسبیحات اربعه را هفت مرتبه و بگوید سُبحانَکَ سُبحانَکَ یا عَظیم اِغفِر لِی ذَنبَ العَظیم پس ده مرتبه صلوات بفرستد کسی که این دو رکعت را بجای آورد بیامرزد خداوند متعال برای او هفتاد هزار گناه.

قسم سوم: در اعمال سحر های ماه مبارک رمضان

۱) خوردن سحری ، ترک نکنید آن را حتی به یک دانه خرما باشد و در روایت وارد شده که خدای متعال و ملائکه صلوات می فرستند بر آنها که استغفار می کنند و در سحرها ، سحری می خورند.

۲) خواندن سوره قدر در وقت سحری ، روایت شده که هر کس این سوره مبارکه را در وقت افطار کردن و سحری خوردن بخواند در مابین این دو وقت ثواب کسی که در راه خدا در خون خود بغلتد را دارا می باشد.

۳) دعای سحر که امام باقر علیه السلام در سحر های ماه مبارک رمضان می خواندند .

۴) خواندن دعای ابوحمزه ثمالی.

۵) و برخی اعمال دیگر که در کتابهای دعا موجود می باشد.

قسم چهارم: اعمال روزهای ماه مبارک رمضان

۱) هر روز دعای اللّهُمَّ هذا شَهرُ رَمَضان اَلَّذی اَنزَلتَ فِیهِ القُرآن هُدیً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الهُدی وَ الفُرقان ….. در مفاتیح الجنان موجود می باشد .

۲) خواندن تسبیحات مخصوصه ای که در مفاتیح الجنان موجود است.

۳) هر روز صد مرتبه ذکر سبحان الضارِّ النافع سبحان القاضی بالحق سبحان العلیِّ الأعلی سبحان و بحمده سبحان و تعالی .

۴) از سنّتهای ماه مبارک رمضان فرستادن صلوات می باشد.

قابل توجه : برای برخی از روزها و شبهای ماه مبارک رمضان اعمال مخصوصه ای وارد شده که می توان به مفاتیح الجنان یا المراقبات یا اقبال الاعمال سید بن طاووس مراجعه کنید.

]]>
اعمال ماه رمضان 2012-07-24T22:27:23+01:00 2012-07-24T22:27:23+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/8 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد                                                                 اعمال ماه رمضان همین قدر بس است که  خداوند عظیم بندگان را به مهمانی  خوانده  ودر این  مهمانی  آنچه                                   

                             اعمال ماه رمضان

همین قدر بس است که  خداوند عظیم بندگان را به مهمانی  خوانده  ودر این  مهمانی  آنچه  از فکر بشر  بیرون است  مهیا  نموده  خوشا بحال  روزه داران حقیقی  اعمال اینماه  زیاد است

 اول: تلاوت قرآن که هر آیه  ثواب  یک ختم قرآن  در این ماه دارد ودر هر شب  هزار بار سورۀ قدر وارد  است .

دوم: ذکر خدا از  استغفارولااله الا الله  وصلوات  که هر روزی  صد  بار بفرستد  وزیاد تر بهتر است .

سوم: افطاری دادن  که افطاری هر مؤمنی یک بنده  آزاد کردنست  امام صادق (ع) فرمود  بهر لقمه که مؤمنی  افطار  دهد در ماه رمضان  حقتعالی برایش مینویسد مزد کسیکه  سی بندۀ مؤمن  آزاد کرده باشد وبرایش نزد خدا  یک دعا ی مستجابست .

چهارم: بسیار  سجده کردن  که  موجب  آمرزش است .

پنجم: ترک گناه  که از بهترین  اعمالست.

ششم: تصدق .

هفتم: صلۀ  ارحام .

هشتم: باخرما افطار کند  که نمازش  چهار صد  برابر میشود.

 

نهم:به کسب علم بپردازد مخصوصا باید مسائل روزه اشرا بداند  که خوردن  وآشامیدن  وسرزیر آب کردن  ومجامعت  وباقی ماندن  بر جنابت  وقی کردن  وتنقیه  نمودن  وغبار غلیظ  بحلق  رساندن  وکذب  بر خدا  ورسول  وائوه  بستن  روزه را باطل میکند وحسد وحرص وبخل   وظلم وغیبت وبی رحمی  وعجب وحب دنیا  وتکبر  وریاء مانع قبولی روزه است  وامام صادق (ع) فرموده  هر گاه روزه داری باید گوش  وچشم  ومو وپوست  وجمیع اعضای  خود ( از حرام  ومکروه ) روزه  تا آنجا که فرمود  رسول خدا  شنید زنی در روز رزه (ماه رمضان ) جاریۀ خود را  دشنام داد حضرت طعامی  طلبید  وآن زن را گفت بخور  آن زن گفت روزه ام  حضرت فرمود چگونه  روزئی که جاریۀ خودرا دشنام    دادی روزه  نه خوردن ونه آشامیدن  تنها  نیست  همانا  خداوند روزه را از سایر  امور زشت  وکار وگفتار بد حجابی گردانید  چه بسیار  کم هستند  روزه داران  وچه بسیارند  گرسنگی کشندگان ..........

 روزۀ جاهل فایده ندارد

 حضرت امیر المؤمنین  فرمود چه بسیار روزه داریکه اورا ز روزه بغیر از تشنگی  وگرسنگی  بهرۀ نیست  وچه بسیار عابدی که از عبادت  بغیر از تعب  اورا بهرۀ نیست  خوشا خواب  زیرکان که از بیداری وعبادت  احمقان بهتر است وخوشا افطار کردن زیرکان (درتکلیف مثل بیماری ) که از روزۀ بیخردان  بهتر است .

دهم: دعاهای  وارده  در مفاتیح الجنان  را بخواند .

یازدهم: اکنون نمازهای  ماه رمضان ذکر میشود .

 

هزار  رکعت  نمازشبهای رمضان  مستحب است

از شب اول  بعداز مغرب دو رکعت وبعد از عشا شش رکعت ( البته هر دو رکعت به یک سلام ) تا شب بیستم  بخواند  واز شب بیست ویکم  تا آخر ماه  هر شبی  بعد از نماز مغرب  هشت رکعت  وبعد از نماز عشا بیست ودو رکعت بخواند  ودر سه شب احیاء جداگانه  هر شبی  صد رکعت  بخاند جمعا  هزار رکعت  میشود ثوابشرا  خدا میداند ونوافل  شب وروز  را میشود از آنها حساب  کرد وددیگر نوافل را در این ماه حتما  انجام  دهد که  رسول خدا  فرموده  (مَن تَطوعَ فیهِ بِصلاتٍ کتب الله  لهُ بَرائهٌ  مِنَ النارِ وَ مِن اَدّی  فیهِ فَرضاً کان لَهُ ثَوابَ مَن اَدّی سَبعِینَ فَریضهً فیما سِواهُ  مِنَ الشّهور)هر کس نماز  مستحبی در ماه رمضان بخواند خدا برایش بیزاری از آتش  نویسد  وهر کس در آن  نماز واجبی  بخواند برایش ثَواب هفتاد  واجب در غیر آن ماه باشد .

   بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com

]]>
دعای شب آخر شعبان و شب اول رمضان 2012-07-14T20:30:28+01:00 2012-07-14T20:30:28+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/59 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد               دعای شب آخر شعبان و شب اول رمضان   ازحضرت امام رضا (علیه السلام) منقولست که هر که سه روز از آخر ماه شعبان روزه بدارد و به ماه مبارک رمضان وصل کند حق تعالی ثواب روزه دو ماه متوالی برای او بنویسید و ابَوُالصّلت هَروی روایت کرده است که در جمعه آخر ماه شعبان به خدمت حضرت امام رضا (علیه السلام) رفتم ؛ حضرت فرمود که ای ابوالصَّلْت اکثَر ماه شعبان رفت و این جمعه آخر آن است پس تدارک و تلافی کن در آن چه از این م

 

            دعای شب آخر شعبان و شب اول رمضان  

ازحضرت امام رضا (علیه السلام) منقولست که هر که سه روز از آخر ماه شعبان روزه بدارد و به ماه مبارک رمضان وصل کند حق تعالی ثواب روزه دو ماه متوالی برای او بنویسید و ابَوُالصّلت هَروی روایت کرده است که در جمعه آخر ماه شعبان به خدمت حضرت امام رضا (علیه السلام) رفتم ؛ حضرت فرمود که ای ابوالصَّلْت اکثَر ماه شعبان رفت و این جمعه آخر آن است پس تدارک و تلافی کن در آن چه از این ماه مانده است تقصیرهایی را که در ایّام گذشته این ماه کرده ای و بر تو باد که رُو آوری بر آنچه نافع است برای تو و دعا و استغفار بسیار کن و تلاوت قرآن مجید بسیار کن و توبه کن به سوی خدا از گناهان خود تا آنکه چون ماه مبارک درآید خالص گردانیده باشی خود را برای خدا و مگذار در گردن خود امانت و حق کسی را مگر آنکه ادا کنی و مگذار در دل خود کینه کسی را مگر آنکه بیرون کنی و مگذار گناهی را که می کرده ای مگر آنکه ترک کنی و از خدا بترس و توکّل کن بر خدا در پنهان و آشکار امور خود و هر که بر خدا توکّل کند خدا بس است او را و بسیار بخوان در بقیّه این ماه این دعا را:

بقیه در ادامه مطلب..............

]]>
رویدادهای ماه رجب 2012-05-18T14:53:38+01:00 2012-05-18T14:53:38+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/70 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد حوادث تاریخی و مذهبی بسیاری در ماه رجب روی داده است که در زیر به آن اشاره می‌شود: 1.    روز اول: ولادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام در سال 57 هـ.ق؛ 2.    روز سوم: شهادت امام علی النقی (هادی) علیه السلام در سال 254 ؛ 3.   اولین شب جمعه: لیلة الرغائب ؛ 4.   روز دهم: ولادت امام محمد تقی (جواد الائمه) علیه السلام در سال 195؛ 5.    روز سیزدهم: میلاد امیرالمؤمنین علی (ع) در کعبه؛ 6.   روز هجدهم حوادث تاریخی و مذهبی بسیاری در ماه رجب روی داده است که در زیر به آن اشاره می‌شود:1.    روز اول: ولادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام در سال 57 هـ.ق؛


2.    روز سوم: شهادت امام علی النقی (هادی) علیه السلام در سال 254 ؛


3.   اولین شب جمعه: لیلة الرغائب ؛


4.   روز دهم: ولادت امام محمد تقی (جواد الائمه) علیه السلام در سال 195؛


5.    روز سیزدهم: میلاد امیرالمؤمنین علی (ع) در کعبه؛


6.   روز هجدهم: وفات ابراهیم فرزند پیامبر اکرم (ص) در سال دهم هجری ؛


7.  روز بیست و پنجم: شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلام در سال 182؛


8.       روز بیست و هفتم: مبعث پیامبر گرامی (ص

]]>
فضیلت روزه در ماه رجب 2012-05-18T14:49:31+01:00 2012-05-18T14:49:31+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/69 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد در مورد ثواب روزه ماه رجب در كتاب ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) چنین نقل شده است: بدانید كسی كه یك روز از ماه رجب را از روی ایمان و به خاطر پاداش روزه بگیرد مستوجب رضایت خداوند می‌گردد. و اگر كسی به اندازه تمام زمین طلا انفاق كند برتر از روزه یك روز آن نخواهد بود. همچنین اگر كسی دو روز از ماه رجب را روزه بدارد هیچ كس از اهل زمین و آسمان نمی‌تواند كرامتی را كه نزد خداوند دارد توصیف كند و پاداشی مانند ده تن از راستگویان را دارد كه در طول عمر خود دروغ

در مورد ثواب روزه ماه رجب در كتاب ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) چنین نقل شده است: بدانید كسی كه یك روز از ماه رجب را از روی ایمان و به خاطر پاداش روزه بگیرد مستوجب رضایت خداوند می‌گردد. و اگر كسی به اندازه تمام زمین طلا انفاق كند برتر از روزه یك روز آن نخواهد بود.

همچنین اگر كسی دو روز از ماه رجب را روزه بدارد هیچ كس از اهل زمین و آسمان نمی‌تواند كرامتی را كه نزد خداوند دارد توصیف كند و پاداشی مانند ده تن از راستگویان را دارد كه در طول عمر خود دروغی نگفته باشند. و در روز قیامت همانند كسانی را كه آنان شفاعت نموده‌اند شفاعت می‌كنند و با آنان و در گروهشان محشور می‌شوند و تا وارد بهشت گردد و از دوستان آنان باشد. و پس پیامبر ثواب سه چهار پنج تا سی روز از روزه ماه رجب را تك تك با توضیح كامل بیان فرموده‌اند.

امام موسی كاظم (علیه السلام) نیز در روایتی زیبا در مورد فضیلت روزه ماه رجب می‌فرمایند: رجب ماه عظیمی است كه خداوند اعمال نیك را در آن چند برابر می‌فرماید و گناهان را در آن محو می‌كند پس هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد به اندازه مسیر یكسال از جهنم دور می‌شود و هر كس سه روز از آن ماه را روز بدارد بهشت بر او واجب می‌شود.

امام صادق (علیه السلام) نیز فرموده‌اند:

براستی كه نوح در روز اول رجب سوار كشتی شد و به همراهان خود گفت كه این روز را روزه بگیرند و فرمود كسی كه این روز را روزه بگیرد جهنم به اندازه مسافت یكسال از او دور خواهد شد و كسی كه هفت روز از این ماه را روزه بگیرد درهای هشتگانه بهشت برای او باز می‌شود و كسی كه پانزده روز از این ماه را روزه بگیرد حاجتش داده خواهد شد و كسی كه بیشتر روزه بگیرد خدای عزوجل ثواب بیشتری به او عنایت خواهد كرد.

سیزده رجب:

روز ولادت مولای کونین امیر المومنین علی علیه السلام است در این روز مناسب است مومنین نعمت وجود علی ابن ابی طالب را شکر گذار باشند و نعمت پیروی از آن وجود مقدس را از خدا بخواهند.

نیمه رجب

این روز نیز از روزهای ویژه و ارجمند و گرامی است. در این باره در كتاب شریف اقبال آمده است: حضرت آدم از خداوند پرسید خدایا محبوب‌ترین روزها و گرامی‌ترین زمانها نزد تو كدام است. خداوند وحی فرمود: محبوب‌ترین روزها نزد من نیمه رجب است. ای آدم در این روز بكوش تا با قربانی كردن، میهمانی دادن، روزه داشتن، نیایش كردن، بخشش خواستن‌، لا اله الا الله گفتن به من تقرب و نزدیكی جویی.

ای آدم من چنین تقدیر كردم كه فرزندی از فرزندان تو را به پیامبری برانگیزم و روز نیمه رجب را به او و به امت ویژه سازم كه در آن روز چیزی از من نخواهند جز اینكه بدانان ببخشم و عفو و گذشت نخواهند جز اینكه از گناهانشان درگذرم ای آدم آنكه نیمه رجب را روزه دارد ذكر گوید، خضوع و خشوع كند و از صدقه دهد، نفس خویش را پاس دارد پاداشی جز بهشت نخواهد داشت ای آدم به فرزندانت گوشزد كن كه در ماه رجب نفس خویش را پاس دارند و از كج راهی بپرهیزند كه گناه در این ماه بس بزرگ است.

اما از اعمال نیمه رجب خواندن دعای استفتاح، زیارت امام حسین (علیه السلام) به جای آوردن چهار ركعت نمازی كه حضرت امیر در این روز به جای می‌آورد و پس از آن خواندن دعای یا مذل كل جبار و سپس خواستن نیازهای خویش از خدا، به جای آوردن نیمه دوم نماز سلمان و روز را با توسل به صاحبان روز به پایان بردن.

دیگر اعمال ماه رجب

از دیگر اعمال مهم و ارجمند این ماه خواندن اذكار دعاهایی است كه از سوی معصومین (علیهم السلام) روایت شده است. از جمله آنكه:

1ـ در طول ماه هزار بار خواندن این دعا: استغفرالله ذوالجلال و الاكرام من جمیع الذنوب و الاثام. شیخ صدوق در این باره روایت كرده است كه هر كس این دعا را در رجب هزار بار بخواند خداوند به او می‌گوید: اگر تو را نیامرزم خدای تو نیستم، خدای تو نیستم.

2ـ خواندن سوره توحید ده هزار یا هزار بار كه هر كس در رجب این سوره را هزار بار بخواند در قیامت پاداشی برابر عمل هزار پیامبر و هزار فرشته خواهد داشت و هیچ كس از او به خدا نزدیكتر نخواهد بود جز آنكه پیش از این سوره را خوانده باشد.

3ـ گفتن هزار بار لا اله الا الله و روایت شده هر كس در رجب هزار بار لا اله الا الله بگوید خداوند صد هزار حسنه برای او می‌نویسد و صد كاخ بهشتی به او می‌دهد.

4ـ صدبار خواندن این دعا: استغفرالله الذی لا اله الا هو وحده لا شریك له و اتوب الیه كه روایت شده هر كس این دعا را صد بار بگوید و پس از آن صدقه انفاق نماید خداوند كارش را با بخشش و آمرزش پایان دهد و اگر همان را چهارصد بار بگوید خداوند پاداش صد شهید را به او می‌دهد.

5ـ به پیروی از امام سجاد (علیه السلام) در همه ماه در سجده‌های خود این دعا را بخواند: عظم الذنب من عبدك فلیحسن العفو من عندك.

6ـ از جمله اعمال دیگر ماه رجب كه دارای فضیلت بی شماری است خواندن دعای یا من ارجوه لكل خیر بعد از هر نماز واجب است این دعا در مفاتیح الجنان ذكر شده و برای فرد فضیلت‌های بی شماری را به همراه دارد.

7ـ خواندن دعای اللهم انی اسالك صبر الشاكرین لك در هر روز. در كتاب اقبال در مورد این دعا آمده است كه معلی از حضرت امام صادق (علیه السلام) خواست تا دعایی به او بیاموزد كه تمام معارف شیعه را در برداشته باشد امام خواندن این دعا را به او توصیه كرده است.

8ـ هر روز این دعا را خواندن: یا من یملك حوائج السائلین.

9ـ خواندن دعای اللهم انی اسألك بمعانی جمیع ما یدعوك به ولاة امرك كه از دست خط حضرت ولی عصر نقل شده است و دعایی است با مضامین بسیار بلند و نیكو كه درهایی از علم و معرفت را به روی آنكه اهل آن باشد می‌گشاید.

10ـ خواندن دعای ارجمند و پر مضمون اللهم یا ذالمنن السابغه...

11ـ زیارت حضرت امام حسین (علیه السلام) در آغاز و در میان ماه.

12ـ به جای آوردن نمازهای ویژه ماه.

13-توجه به اعمال روز 13-14-15 رجب که به ایام البیض مشهور است.

منابع مقاله:

1ـ مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی: فضیلت اعمال ماه رجب.

2ـ المراقبات، شیخ جواد ملكی تبریزی: اعمال ماه رجب.

3ـ ثواب الاعمال، شیخ صدوق.

4ـ اقبال الاعمال، سید بن طاووس: اعمال ماه رجب.

5ـ مصباح المتهجد، شیخ طوسی: فضیلت ماه رجب.

]]>
اعمال ماه رجب 2012-05-18T14:47:57+01:00 2012-05-18T14:47:57+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/68 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد اعمال ماه رجب ماه رجب، از جمله ایام مورد عنایات خداوند متعال است که در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است وجود روایات و احادیث بسیار در بیان عظمت و شرافت ماه مبارک رجب، آن را جزو ایام خاص برای انجام اعمال و عبادات مخصوص به خود قرار داده است.  1 ـ روزه گرفتن امام صادق (ع) فرمود: «وقتى که حضرت نوح علیه‏السلام سوار بر کشتى شد، اوّلین روز از ماهِ رجب بود، به همراهانش دستور داد که این روز را روزه بگیرند و سپس فرمود: روزه‏ى این روز تا سال آینده، روزه‏گیر را از آتش دور مى‏کند و فردى اعمال ماه رجبماه رجب، از جمله ایام مورد عنایات خداوند متعال است که در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده استوجود روایات و احادیث بسیار در بیان عظمت و شرافت ماه مبارک رجب، آن را جزو ایام خاص برای انجام اعمال و عبادات مخصوص به خود قرار داده است. 1 ـ روزه گرفتنامام صادق (ع) فرمود: «وقتى که حضرت نوح علیه‏السلام سوار بر کشتى شد، اوّلین روز از ماهِ رجب بود، به همراهانش دستور داد که این روز را روزه بگیرند و سپس فرمود: روزه‏ى این روز تا سال آینده، روزه‏گیر را از آتش دور مى‏کند و فردى که هفت روز از این ماه را روزه بگیرد درهاى عذاب به روى او بسته مى‏شود.»و پیامبر اکرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله درباره‏ى روزه‏ى این ماه فرموده است: «آن که یک روز این ماه را روزه بدارد، از ناراحتى قیامت ایمن خواهد بود.»از حضرت موسى بن جعفر (علیهماالسلام) روایت شده است که: «هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال، از او دور شود و هر کس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می‌گردد» و همچنین فرمود که: «رجب نام نهرى است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‌تر است. هر کس یک روز از رجب را روزه بگیرد، البته از آن نهر بیاشامد».خوب است سه روز از این ماه را که پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفته شود. زیرا که روایت شده هر کس در یکى از ماه‌هاى حرام، این سه روز را روزه بدارد حق تعالى براى او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد.علامه‏ى مجلسى در مورد ثواب روزه‏ى ایام ماه رجب و به تعدادِ روزهایى که مؤمنین در این ماه روزه مى‏گیرند، ثمراتِ قابل توجّهى را برشمرده است که بیان آن‏ها مفصل است.از سالم روایت شده است که گفت: در اواخر ماه رجب که چند روز از آن مانده بود، خدمت امام صادق(ع) رسیدم. وقتی نظر مبارک آن حضرت بر من افتاد فرمود: «آیا در این ماه روزه گرفته‌اى؟» گفتم: «نه والله اى فرزند رسول خدا». فرمود: «آنقدر ثواب از تو فوت شده است که قدر آن را به غیر از خدا کسى نمى‌داند. بدرستى که این ماهى است که خدا آن را بر ماه‌هاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه دار را در این ماه بر خود واجب گردانیده است». پس گفتم: «یابن رسول الله اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه‌داران آن نائل مى‌گردم؟» فرمود: «اى سالم! هر کس یک روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سکرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر کس دو روز از آخر این ماه را روزه بگیرد از صراط به آسانى بگذرد و هر کس سه روز از آخر این ماه را روزه بگیرد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدت‌ها و هول‌هاى آن روز و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا کنند».2 ـ صدقه دادنصدقه دادن به مساکین به اندازه‏ى یک مُدْ طعام توسط کسانى که وسعت مالى دارند، کسانى که توانایى مالى ندارند هر مقدار از تسبیحات و اذکار را مى‏توانند بخوانند.3 ـ دعا خواندناز جمله خواندن این دعا که حضرت امام صادق (ع) به «معلى بن خنیس» تعلیم داد که بعد از نماز صبح و عشا بخواند: «یا من ارجوه لکلّ خیر و امَن سخطه عند کل شرّ، یامن یعطى الکثیر بالقلیل، یا من یعطى من سأله، یا من یعطى من لم یسئله و من لم یعرفه تحنّنا منه و رحمة اعطنى بمسئلتى ایّاک جمیع خیرالدّنیا و جمیع خیر الآخرة واصرف عنّى بمسئلتى ایّاک جمیع شرّ الدّنیا و شرّ الآخرة فانّه غیر منقوص ما اعطیت و زدنى من فضلک یا کریم یا ذاالجلال و الاکرام، یا ذاالنعماء والجود، یا ذالمنّ و الطَّول، حرّم شیبتى على النّار.»مستحب است که در تمام ایام ماه رجب دعای ذیل را که از امام زین العابدین(ع) روایت شده خوانده شود: «"یَا مَنْ یَمْلِکُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ لِکُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْکَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِیدٌ اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِیدُکَ الصَّادِقَةُ وَ أَیَادِیکَ الْفَاضِلَةُ وَ رَحْمَتُکَ الْوَاسِعَةُ فَأَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْضِىَ حَوَائِجى لِلدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَىْ‌ءٍ قَدِیرٌ ».همچنین دعایی را که از امام صادق(علیه السلام) روایت شده، خوانده شود: «خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِکَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلا لَکَ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلا بِکَ وَ أَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلا مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَکَ بَابُکَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ وَ خَیْرُکَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ وَ فَضْلُکَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ وَ نَیْلُکَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ وَ رِزْقُکَ مَبْسُوطٌ لِمَنْ عَصَاکَ وَ حِلْمُکَ مُعْتَرِضٌ لِمَنْ نَاوَاکَ عَادَتُکَ الْإِحْسَانُ إِلَى الْمُسِیئِینَ وَ سَبِیلُکَ الْإِبْقَاءُ عَلَى الْمُعْتَدِینَ اللَّهُمَّ فَاهْدِنِى هُدَى الْمُهْتَدِینَ وَ ارْزُقْنِى اجْتِهَادَ الْمُجْتَهِدِینَ وَلا تَجْعَلْنِى مِنَ الْغَافِلِینَ الْمُبْعَدِینَ وَ اغْفِرْ لِى یَوْمَ الدِّینِ».نیز از امام صادق (ع) روایت شده که در ماه رجب این خوانده شود: «اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُکَ صَبْرَ الشَّاکِرِینَ لَکَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْکَ وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَکَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ وَ أَنَا عَبْدُکَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ أَنْتَ الْغَنِىُّ الْحَمِیدُ وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ امْنُنْ بِغِنَاکَ عَلَى فَقْرِى وَ بِحِلْمِکَ عَلَى جَهْلِى وَ بِقُوَّتِکَ عَلَى ضَعْفِى یَا قَوِىُّ یَا عَزِیزُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ اکْفِنِى مَا أَهَمَّنِى مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.»همچنین است خواندن دعاى مخصوص این ماه، هر روز. 4 ـ زیارت امام حسین علیه السلاماز امام جعفر صادق(ع) روایت شده است که: هر کس امام حسین (ع) را در روز اول رجب زیارت کند، خداوند او را بیامرزد. البته قابل ذکر است که زیارت از راه دور هم مورد قبول است؛ ان شاء الله. 5 ـ زیارت ثامن الحجج حضرت على بن موسى الرضا علیهماالسلام 6 ـ انجام عمرهبه جای آورن عمل عمره (یا به قول معروف حج عمره) در این ماه بسیار تأکید شده است. 7 ـ تکرار استغفار و اذکارــ هزار بار «لا اله الاّ اللّه» ؛ از نبی مکرم (ص) روایت است: کسى که در ماه رجب هزار مرتبه "لا إِلَهَ إِلا اللهُ" بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا کند و براى او صد شهر در بهشت بنا فرماید.ــ صد بار «استغفراللّه الذى لا اله الاّ هو وحده لاشریک له و اتوب الیه» ؛ از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت شده که: هر کس در ماه رجب صد مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالى براى او به رحمت و مغفرت و کسى که چهار صد مرتبه بگوید بنویسد براى او اجر صد شهید عطا فرماید.ــ هزار مرتبه «استغفراللّه ذالجلال والاکرام من جمیع الذّنوب و الآثام» ؛ــ روایت است کسى که در رجب در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه بگوید: "أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ" و پس از اتمام ذکر، دست‌ها را بلند کند و بگوید: "اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ" اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به برکت ماه رجب، آتش او را مس نکند.ــ از امام صادق(ع) روایت است که حضرت رسول اکرم(ص) فرمود : «ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است؛ و رجب را "أصب" مى‌گویند زیرا که رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‌شود پس بسیار بگوئید: أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ.».ــ ابن بابویه روایت کرده است که اگر شخصی قادر بر آن نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد: سُبْحَانَ الإله ِ الْجَلِیل ؛ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِى التَّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزََّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ . 8 ـ نمازــ در هر شب ماه رجب، دو رکعت نماز بدین ترتیب خوانده شود:


الف) در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره‏ى کافرون و یک مرتبه سوره‏ى اخلاص.


ب) پس از نماز این دعا خوانده شود: «لا اله الاّ اللّه وحده لاشریک له، لهُ الملک و له الحمد، یحیى و یمیت و هو حىّ لایموت بیده الخیر و هو على کل شى‏ءٍ قدیر و الیه المصیر ولاحول ولا قوّة الاّ باللّه العلى العظیم. اللّهمّ صلّ على محمد النبىّ الاُمىّ و آله» و سپس حاجت خود را از خداى سبحان طلب کند.».ــ سید بن طاووس از حضرت رسول اکرم(ص) روایت کرده که: هر کس در روز جمعه ماه رجب، مابین نماز ظهر و عصر، چهار رکعت نماز بگزارد و در هر رکعت حمد یک مرتبه و آیة الکرسى هفت مرتبه و قل هو الله أحد پنج مرتبه بخواند، و  سپس ده مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ» حق تعالى براى او از روزى که این نماز را گزارده تا روزى که بمیرد هر روز هزار حسنه به او عطا فرماید، و او را به هر آیه‌ای که خوانده شهرى در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفى قصرى در بهشت از دُرّ سفید دهد و تزویج فرماید او را حورالعین و از او راضى شود.ــ از حضرت رسول اکرم(ص) روایت شده است که: هر کس در یک شب از شب‌هاى ماه رجب ده رکعت نماز به این نحو که در هر رکعت حمد و قل یا ایها الکافرون یک مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد. 9 ـ عمل لیلة الرغائباولین شب جمعه‏ى ماه مبارک رجب (لیلة الرَغائب) نامیده شده است که فضائل بسیارى براى این شب برشمرده‏اند و دستور مخصوص این عمل، چنین است:روز پنجشنبه را روزه بگیرد. بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز دو رکعتى بدین ترتیب بخواند:


الف ـ در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره‏ى قدر و دوازده مرتبه سوره‏ى اخلاص.


ب ـ بعد از هر نماز بگوید: «اللّهم صلّ على محمد النبّى الاُمّى و على آله».


ج ـ آن گاه سجده کند و 70 مرتبه بگوید: «سبّوحٌ، قُدّوسٌ، رب الملائکة والرّوح» سپس از سجده برخیزد و بگوید: «ربّ اغفر وارحم و تجاوز عمّا تعلم انّک انت العلى العظیم».


د ـ بار دیگر به سجده رود و 70 بار بگوید: «سبّوح، قدّوس، ربُّ الملائکة والروح» و در پایان حوائج خود را درخواست کند.10 ـ خواندن سوره توحیدسید بن طاووس در اقبال از حضرت رسول اکرم(ص) فضیلت بسیاری براى خواندن سوره قل هو الله أحد نقل کرده است که ده هزار مرتبه یا هزار مرتبه یا صد مرتبه در این ماه تلاوت شود. و نیز روایت کرده که هر کس در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره قل هو الله أحد را بخواند براى او در قیامت نورى شود که او را به بهشت بکشاند.

]]>
فضیلت و اعمال ماه رجب 2012-05-18T14:42:42+01:00 2012-05-18T14:42:42+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/67 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد ماه رجب از ارزش و شرافت بسیار بالایی برخوردار است و این شرافت و ارزش بدان دلیل است كه این ماه یكی از ماههای حرام و یكی از زمانهای ویژه‌ دعا است. بر پایه برخی از روایات این ماه، ماه حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) است. همانگونه كه ماه شعبان ماه حضرت رسول و ماه رمضان ماه خداست در این ماه پر فضیلت روزه و شب زنده‌ داری بسیار مورد تأكید و سفارش قرار گرفته است به خصوص در نخستین شب آن كه یكی از شبهای چهارگانه‌ای است كه درباره احیا وشب زنده‌ داری آن سفارشات فراوانی بیان شده است. از شرافت‌های دیگر این

ماه رجب از ارزش و شرافت بسیار بالایی برخوردار است و این شرافت و ارزش بدان دلیل است كه این ماه یكی از ماههای حرام و یكی از زمانهای ویژه‌ دعا است. بر پایه برخی از روایات این ماه، ماه حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) است. همانگونه كه ماه شعبان ماه حضرت رسول و ماه رمضان ماه خداست در این ماه پر فضیلت روزه و شب زنده‌ داری بسیار مورد تأكید و سفارش قرار گرفته است به خصوص در نخستین شب آن كه یكی از شبهای چهارگانه‌ای است كه درباره احیا وشب زنده‌ داری آن سفارشات فراوانی بیان شده است. از شرافت‌های دیگر این ماه روز بیست و هفتم این ماه است كه روز بعثت رسول اعظم (صلی الله علیه و آله) است، روزی كه رحمت رحیمیه خداوند در آن به طور كامل و تمام تجلی پیدا كرده است. پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) در مورد شرافت ماه رجب می‌فرمایند: رجب شهر الله الاصم است و بدان سبب آن را اصم نامیدند كه هیچ ماهی به پایه عظمت آن نمی‌رسد. مردم زمان جاهلیت به رجب حرمت می‌نهادند و آنگاه كه اسلام درخشیدن گرفت بر حرمت آن افزود. بدانید كه رجب ماه خدا، شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است.

در این زمینه امام كاظم (علیه السلام) نیز می‌فرمایند: رجب نام نهری در بهشت است كه از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‌تر است. بنابراین هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بدارد خداوند از آن نهر به او خواهد نوشاند.

همچنین در روایت دیگری نیز می‌فرمایند: رجب ماه عظیمی است كه خداوند اعمال نیك را در آن چند برابر می‌فرماید و گناهان را در آن محو می‌كند.

امام صادق (علیه السلام) نیز در مورد كرامت و فضیلت این ماه می‌فرماید: آن گاه كه قیامت بر پا شود منادی الهی فریاد می‌زند أین الرجبیون؟ كجایند آنان كه ماه رجب را گرامی داشتند و از آن بهره‌ها بردند از آن انبوه جمعیت، گروهی برخیزند كه نور جمالشان محشر را روشن كند بر سر آنان تاج‌های شاهی كه مرصع به در و یاقوت است قرار دارد و در طرف راست هر نفر از آنان هزار فرشته و در سمت چپ نیز هزار فرشته به او كرامت و تعظیم الهی را تبریك گویند؛ از جانب الهی ندا آید:

بندگانم و كنیزانم به عزت و جلالم سوگند، شما را جایگاه و مقام گرامی و عطایای فراوان دهم و شما را در جایی جای دهم كه از زیر آن نهرها جاری است و شما در آن جاوید خواهید بود زیرا شما داوطلبانه برای من در ماهی كه من بزرگش داشتم روزه گرفتید پس خطاب به فرشتگان فرماید: فرشتگان من بندگان و كنیزان من را به بهشت داخل كنید در اینجا امام فرمودند این پاداش برای كسانی است كه یك روز از اول یا وسط یا آخر ماه رجب را روزه بدارند.

پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) نیز در بیان عظمت و اهمیت ماه رجب می‌فرمایند: خداوند متعال در آسمان هفتم فرشته‌ای به نام داعی قرار داده است هرگاه ماه رجب فرا رسد آن فرشته دعوت كننده هر شب تا به صبح گوید: خوشا به حال كسانی كه به ذكر الهی مشغولند خوشا به حال كسانی كه با میل و رغبت تمام رو به سوی درگاه خدا آرند و خداوند می‌فرماید: من همنشین كسی هستم كه با من همنشین باشد و مطیع كسی هستم كه فرمان مرا ببرد و آمرزنده‌ام كس را كه از من طلب آمرزش كند این ماه رجب ماه من، بنده هم بنده من و رحمت هم از آن من است. هر كس مرا در این ماه بخواند پاسخ مثبت دهم و هر كس از من چیزی بخواهد به او عطا كنم و هر كس از من هدایت جوید هدایتش كنم و من این ماه را وسیله ارتباط بین خود و بندگانم قرار داده‌ام پس هر كس به آن چنگ زند به من می‌رسد.

گرچه تمام ماه رجب نزد خداوند و اولیاء گرامیش عزیز و ارجمند است لیكن برخی از اوقات آن، فضیلت ویژه‌ای دارد.

اولین شب جمعه ماه رجب از فضیلت بیشتری برخودردار است و لیله الرغائب نام دارد پیامبر اسلام در این باره می‌فرمایند: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید فرشتگان آن را لیله الرغائب می‌نامند. چرا كه وقتی یك سوم از شب گذشت هیچ فرشته‌ای نیست مگر اینكه در كنار كعبه شریف آید آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان كند و فرماید: فرشتگانم هر چه خواهید از من بخواهید فرشتگان گویند: بار الها حاجت و خواسته ما آن است كه روزه داران ماه رجب را بیامرزی خداوند خداوند متعال فرماید: آمرزیدم.

]]>
اعمال شب و روز اول ماه رجب 2012-05-18T14:29:55+01:00 2012-05-18T14:29:55+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/66 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد شب اول این شب، شب شریفى است و در آن چند عمل وارد شده است . 1- وقتی هلال ماه دیده شد فرد بگوید: اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَةِ وَ الْإِسْلامِ رَبِّى وَ رَبُّكَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ. و از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است كه چون هلال رجب را مى‏دید مى‏گفت: اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِى رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنَا مِن

شب اول

این شب، شب شریفى است و در آن چند عمل وارد شده است .

1- وقتی هلال ماه دیده شد فرد بگوید:

اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَةِ وَ الْإِسْلامِ رَبِّى وَ رَبُّكَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ.

و از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است كه چون هلال رجب را مى‏دید مى‏گفت: اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِى رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ.

2- غسل.

حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فرموده‌اند: هر كس ماه رجب را درك كند و اول و وسط و آخر آن ماه را غسل نماید، از گناهان خود پاک می‌شود مانند روزى كه از مادر متولد شده است.

3- زیارت امام حسین علیه السلام .

4- بعد از نماز مغرب بیست ركعت، یعنی 10 تا دو رکعتی نماز گزارده شود. تا خود، اهل، مال و اولادش محفوظ بماند و از عذاب قبر در پناه باشد.

5- بعد از نماز عشاء دو ركعت نماز گزارده شود بدین نحو:

در ركعت اول حمد و ألم نشرح یك مرتبه و توحید سه مرتبه و در ركعت دوم حمد و ألم نشرح و توحید و معوذتین خوانده شود و پس از سلام، سى مرتبه لا إِلَهَ إِلا اللهُ بگوید و سى مرتبه صلوات بفرستد تا حق تعالى گناهان او را بیامرزد مانند روزى كه از مادر متولد شده است.

 

روز اول رجب

این روز، روز شریفى است و برای آن چند عمل ذکر شده است:

1- روزه .

روایت شده كه حضرت نوح (علیه السلام) در این روز به كشتى سوار شد و به كسانى كه همراه او بودند امر فرمود روزه بگیرند که هر كس این روز را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال از او دور شود .

2- غسل .

3- زیارت امام حسین علیه السلام.

از امام جعفر صادق(علیه السلام) روایت شده است که: هر كس امام حسین (علیه السلام) را در روز اول رجب زیارت کند، خداوند او را بیامرزد. البته قابل ذکر است که زیارت از راه دور هم مورد قبول است ان شاء الله.

                                                                                                    

                                                                                                                                                     التماس دعا

]]>
اعمال ماه مبارک رجب 2012-05-18T14:26:15+01:00 2012-05-18T14:26:15+01:00 tag:http://doaa.mihanblog.com/post/65 لیلا احمدی زاده و اسماء كاظمى راد  ماه مبارک رجب فضیلت و اعمال ماه مبارك رجب ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده كه: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با كافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم  ماه مبارک رجب

دعا و نیایش

فضیلت و اعمال ماه مبارك رجب

ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده كه: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با كافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

از حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسلام) روایت شده است كه: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال، از او دور شود و هر كس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می گردد.

و همچنین فرمود كه: رجب نام نهرى است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر است. هر كس یك روز از رجب را روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد.

از امام صادق(علیه السلام) روایت است كه حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود كه: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».

ابن بابویه از سالم روایت كرده است كه گفت: در اواخر ماه رجب كه چند روز از آن مانده بود، خدمت امام صادق(علیه السلام)رسیدم. وقتی نظر مبارك آن حضرت بر من افتاد فرمود كه آیا در این ماه روزه گرفته‏اى؟ گفتم نه والله اى فرزند رسول خدا. فرمود كه آنقدر ثواب از تو فوت شده است كه قدر آن را به غیر از خدا كسى نمى‏داند به درستى كه این ماهى است كه خدا آن را بر ماه‌هاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه دار را در این ماه بر خود واجب گردانیده است.

پس گفتم یابن رسول الله اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه‏داران آن نائل مى‏گردم؟ فرمود: اى سالم هر كس یك روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سكرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر كس دو روز از آخر این ماه را روزه بگیرد از صراط به آسانى بگذرد و هر كس سه روز از آخر این ماه را روزه بگیرد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدت‌ها و هول‌هاى آن روز و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا كنند. و بدان كه براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده است و روایت شده كه اگر شخصی قادر بر آن نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد: سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِى التَّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَكْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزََّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ .

دعا و نیایش

اعمال مشترك ماه مبارک رجب

اینها اعمالی است كه انجام دادن آنها متعلق به همه ماه است و اختصاصى به روز معینی ندارد و آن چند مورد است :

1- در تمام ایام ماه رجب دعای ذیل را که روایت شده امام زین العابدین(علیه السلام) در حجر در غره خواندند، خوانده شود:

"یَا مَنْ یَمْلِكُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ لِكُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِیدٌ اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِیدُكَ الصَّادِقَةُ وَ أَیَادِیكَ الْفَاضِلَةُ وَ رَحْمَتُكَ الْوَاسِعَةُ فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْضِىَ حَوَائِجِى لِلدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَىْ‏ءٍ قَدِیرٌ ."

2- دعایی را كه از امام صادق(علیه السلام) روایت شده، خوانده شود:

«خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِكَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلا لَكَ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلا بِكَ وَ أَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلا مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَكَ بَابُكَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ وَ خَیْرُكَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ وَ فَضْلُكَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ وَ نَیْلُكَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ وَ رِزْقُكَ مَبْسُوطٌ لِمَنْ عَصَاكَ وَ حِلْمُكَ مُعْتَرِضٌ لِمَنْ نَاوَاكَ عَادَتُكَ الْإِحْسَانُ إِلَى الْمُسِیئِینَ وَ سَبِیلُكَ الْإِبْقَاءُ عَلَى الْمُعْتَدِینَ اللَّهُمَّ فَاهْدِنِى هُدَى الْمُهْتَدِینَ وَ ارْزُقْنِى اجْتِهَادَ الْمُجْتَهِدِینَ وَلا تَجْعَلْنِى مِنَ الْغَافِلِینَ الْمُبْعَدِینَ وَ اغْفِرْ لِى یَوْمَ الدِّینِ .»

3- از امام صادق (علیه السلام) روایت شده كه در ماه رجب این خوانده شود:

«اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ صَبْرَ الشَّاكِرِینَ لَكَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْكَ وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَكَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ وَ أَنَا عَبْدُكَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ أَنْتَ الْغَنِىُّ الْحَمِیدُ وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ امْنُنْ بِغِنَاكَ عَلَى فَقْرِى وَ بِحِلْمِكَ عَلَى جَهْلِى وَ بِقُوَّتِكَ عَلَى ضَعْفِى یَا قَوِىُّ یَا عَزِیزُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ اكْفِنِى مَا أَهَمَّنِى مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.»

قابل توجه است که ادعیه دیگری نیز برای این ماه عزیز ذکر شده است که می‌توانید به مفاتیح الجنان مبحث اعمال ماه رجب رجوع نمایید .

4- از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت شده كه: هر كس در ماه رجب صد مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالى براى او به رحمت و مغفرت و كسى كه چهار صد مرتبه بگوید بنویسد براى او اجر صد شهید عطا فرماید.

5- از نبی مکرم اسلام روایت است: كسى كه در ماه رجب هزار مرتبه "لا إِلَهَ إِلا اللهُ" بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا کند و براى او صد شهر در بهشت بنا فرماید .

6- روایت است كسى كه در رجب در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه بگوید: "أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ" و پس از اتمام ذکر، دست‌ها را بلند كند و بگوید: "اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ" اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به بركت ماه رجب، آتش او را مس نكند .

7- در کل این ماه هزار مرتبه ذکر: أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ " گفته شود؛ تا خداوند رحمان او را بیامرزد .

8- سید بن طاووس در اقبال از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فضیلت بسیاری براى خواندن سوره قل هو الله أحد نقل کرده است که ده هزار مرتبه یا هزار مرتبه یا صد مرتبه در این ماه تلاوت شود. و نیز روایت كرده كه هر كس در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره قل هو الله أحد را بخواند براى او در قیامت نورى شود كه او را به بهشت بكشاند.

9- سید بن طاووس از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت كرده كه: هر كس در روز جمعه ماه رجب، مابین نماز ظهر و عصر، چهار ركعت نماز بگزارد و در هر ركعت حمد یك مرتبه و آیة الكرسى هفت مرتبه و قل هو الله أحد پنج مرتبه بخواند، و  سپس ده مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ» حق تعالى براى او از روزى كه این نماز را گزارده تا روزى كه بمیرد هر روز هزار حسنه به او عطا فرماید، و او را به هر آیه‌ای كه خوانده شهرى در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفى قصرى در بهشت از دُرّ سفید دهد و تزویج فرماید او را حورالعین و از او راضى شود .

10- سه روز از این ماه را كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفته شود. زیرا كه روایت شده هر كس در یكى از ماه‌هاى حرام، این سه روز را روزه بدارد حق تعالى براى او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد.

11- از حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه: هر كس در یك شب از شب‌هاى ماه رجب ده ركعت نماز به این نحو که در هر ركعت حمد و قل یا ایها الكافرون یك مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد.

]]>